Přehled tisku: diplomatická krize kvůli pivu, zaplevelená města a popularita českých lékařů

Česká diplomacie má posledních pár dnů plné ruce práce s řešením sporu s Indií, který způsobil malý český pivovar umístěním indického vůdce Mahátmy Gándhího na etiketu, píše Mladá fronta Dnes. Regionální deník se věnuje český lékařům, kteří jsou vyhledávání zahraničními klienty a patří mezi nejpopulárnější v Evropě. Více se dozvíte v sobotním přehledu tisku sestaveném Radiožurnálem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pivo (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Mf Dnes

Diplomatická krize s Indií kvůli pivu s Gándhím. To je téma pro Mladou frontu Dnes. Jeden malý pivovar totiž na etiketu svého piva s názvem Mahátma umístil portrét zavražděného indického vůdce. Letos si piva všimli indičtí turisté a obrázek se tak dostal až k Národní nadaci Mahátmy Gándhího, která si na české pivo stěžovala. Případ je natolik závažný, že ho musel v Indii řešit přímo český velvyslanec.

Podle zdrojů Mladé fronty Dnes jde o jeden z největších diplomatických problémů posledních dní. Pivovar chtěl pivem Gándhího připomenout, loni v lednu totiž uplynulo 70 let od smrti jednoho ze strůjců vyhlášení Indické nezávislosti na Britském impériu. Ten byl ale celoživotním abstinentem a bojovníkem proti pití alkoholu.

null

null

Lidové noviny

Nesečený trávník mění města v houští, tak zní titulek Lidových novin. Města, která se rozhodla kvůli horkému počasí zastavit sečení trávníků, totiž můžou mít vážné problémy s expanzivními druhy plevelů.

Současné zanedbané trávníky jsou reakcí na stížnosti, že se trávníky sekají až zbytečně často. Teď ale zřejmě na některých místech nastane druhý extrém, píší Lidové noviny. Potíže zatím hlásí například Praha 6. Plochy komunikační zeleně totiž zatím nebyly posečeny a většina plevelných rostlin už odkvetla a jejich semena roznesl po městě vítr.

Regionální Deník

Péči českých zdravotníků loni vyhledalo skoro dvacet tisíc zahraničních pacientů. Informuje o tom regionální Deník. Česko se tak umístilo na pátém místě v Evropě. Žádanější už jsou jen lékaři ve Španělsku, Německu, Portugalsku a Belgii.

Loni tak do Česka přijelo skoro o polovinu pacientů víc než v roce 2017. Podle regionální Deníku jde většinou o plánované operace a drtivá většina pacientů si svou péči hradí z vlastní kapsy. Využívají totiž služeb soukromých klinik. Mezi ty nejpopulárnější zákroky patří operace očí a plastická chirurgie.

Právo

Tunelem Valík na dálnici u Plzně se bude už za pár týdnů jezdit stovkou. V rámci Česka bude prvním svého druhu. Ve všech dálničních tunelech zatím platí rychlostní limit osmdesát kilometrů za hodinu. Tématu se věnuje článek deníku Právo. Ředitelství silnic a dálnic už teď potvrdilo, že pokud nebude mít zvýšení limitů negativní dopady, zavede změny i do dalších tunelů.

Václav Vohlídal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme