Diplomaté vyjednávají o osudu českého občana zadrženého v Súdánu

Súdánské úřady zadržují českého občana. Potvrdilo to ministerstvo zahraničí. Česká diplomacie se teď snaží vyjednat Čechovo propuštění. Dvaapadesátiletý Petr Jašek se ztratil v Súdánu začátkem prosince a objevil se mezi pohřešovanými v databázi Interpolu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K přepravě zboží v Súdánu slouží zvířata, vlastní bedra nebo kolo | Foto: Robert Mikoláš

Podle deníku Mladá fronta Dnes je Čech ve vězení. České úřady do Súdánu kvůli případu vyslaly svého diplomata, kterému se podařilo s Petrem Jaškem setkat.

„Náš diplomat, který tam byl speciálně vyslán, přímo s panem Jaškem hovořil. Víme, že je v pořádku,“ potvrdila Českému rozhlasu mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

K Čechům pohřešovaným od loňska v cizině patří muž z Velkého Meziříčí unesený počátkem března islamisty z ropného pole v Libyi a také pětice mužů, kteří v polovině července zmizeli v Libanonu.
Pramen: ČTK

„Víme i o tom, že došlo k telefonickému kontaktu mezi ním a jeho dcerou. Samozřejmě budeme ve snaze dostat ho zpátky do České republiky pokračovat.“

Černínský palác se také pokouší zjistit důvody mužova zadržení. Podle zdrojů deníku Mladá Fronta Dnes Čech do Súdánu odjel kvůli náboženské činnosti, pro kterou ho tamní úřady zatkly.

Tuto informaci ale ministerstvo zahraničí nepotvrdilo, protože nechce ohrozit vyjednávání.

Česká diplomacie má s obdobným vyjednáváním v afrických zemích zkušenosti, protože několik krajanů se do problémů na tomto kontinentu už dostalo.

Například v roce 2011 zadržela tři české občany Zambie. Tamní úřady je obvinily ze špionáže, protože si prý fotili vjezd do kasáren a základnu zambijského letectva.

Hrozilo jim až 30 let vězení. Z vazby se na kauci po týdnu dostali ven a ze Zambie za nevyjasněných okolností uprchli.

Spekulovalo se, že jim s útěkem pomáhaly právě české úřady. Středoafrická země na ně nejdřív vydala zatykač, nakonec ale jejich stíhání zastavila.

Iva Kestřánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme