Diplomatická nóta kvůli smrti českých vojáků. Afghánské úřady se obrátily na ministerstvo zahraničí

Česko dostalo zkraje června od afghánských úřadů diplomatickou nótu. Souvisí se smrtí českých vojáků, které v Afghánistánu zabil loni v srpnu sebevražedný atentátník. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdilo české ministerstvo zahraničí, které nyní připravuje ve spolupráci s ministerstvem obrany odpověď. Po tragickém incidentu následovala vojenská akce, která měla za cíl strůjce útoku vypátrat a dopadnout. Na operaci platí přísné informační embargo.

Praha (Aktualizováno: 16:19 24. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci v Afghánistánu (ilustrační foto)

Tři čeští vojáci Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek zemřeli loni srpnu během útoku sebevražedného útočníka | Zdroj: Armáda ČR

„Nikdo v Afghánistánu nebude beztrestně zabíjet naše vojáky.“ Jen pár dní po sebevražedném útoku nedaleko základny Bagrám to prohlásil náčelník generálního štábu Aleš Opata. Následovat tak měla mise, během níž měli čeští vojáci za pomoci koaličních partnerů vypátrat a dopadnout komplice atentátníka.

Čeští vojáci obdrželi na Vítkově americká armádní vyznamenání. Připomínají jejich angažmá v Afghánistánu

Číst článek

Že se operace české speciální jednotky zdařila, napsaly později s odkazem na své zdroje Lidové noviny. Podle deníku byl během rozsáhlé mise jeden ze spolustrůjců útoku zabit, další zajat. Podle České televize bylo ale mrtvých a zajatých víc.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) ani premiér Andrej Babiš (ANO) se k tomu tehdy vzhledem k utajování celé akce nechtěli vyjadřovat.

Afghánská nóta

Okolnosti tragické události – tedy nejspíš toho, co po ní následovalo – se nyní odrazily v diplomatických vztazích obou zemí.

„Mohu potvrdit, že ministerstvo zahraniční obdrželo nótu z afghánské strany. Dorazila začátkem června tohoto roku a týká se událostí souvisejících se smrtí českých vojáků v Afghánistánu,“ reagovala na dotaz serveru iROZHLAS.cz ředitelka tiskového odboru resortu Zuzana Štíchová.

Co přesně obsahem nóty je, ministerstvo zahraničí odmítá sdělit. „Její obsah nemůžeme komentovat, protože je v klasifikovaném režimu,“ pokračovala Štíchová s tím, že resort chystá odpověď. „Informace v tuto chvíli vyhodnocujeme a na nótu ministerstvu zahraničních věcí Afghánistánu budeme reagovat,“ doplnila.

Reakce pro afghánské úřady vzniká ve spolupráci s ministerstvem obrany, jak redakci řekl mluvčí resortu Jan Pejšek. Co konkrétně se během vojenské akce stalo, nechtěl komentovat. „Operační nasazení českých vojáků z bezpečnostních důvodů nekomentujeme,“ reagoval.

Diplomatická nóta

Jde o formu oficiální komunikace mezi dvěma státy. Podle Slavomíra Horáka z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy je diplomatická nóta běžný nástroj. „Není to nic tak strašného. Diplomatické nóty jsou standardním nástrojem pro získání vyjádření k určité věci, které potřebují oficiální cestou,“ řekl.

Server iROZHLAS.cz oslovil také afghánské ministerstvo zahraničí a afghánskou ambasádu v Česku, na dotazy zástupci úřadu dosud nereagovali. Na otázky zaslané skrze SMS zprávu neodpověděl ani šéf armády Opata.

Utajená operace

Potom, co se na veřejnost dostaly podrobnosti o tajné misi, se celou věcí na pokyn ministra obrany Metnara začala mimo jiné zabývat vojenská policie. Vyšetřit měla únik informací do médií, podle šéfa resortu zahájila i úkony v trestním řízení.

V jaké je případ nyní fázi, mluvčí Alžběta Riethofová neuvedla. „Vojenské zpravodajství předává veškerá svá zjištění pouze svým zákonem daným adresátům a z podstaty své práce se nevyjadřuje k jednotlivým případům,“ řekla pouze.

Celou záležitost loni na podzim řešil také sněmovní výbor pro obranu. Jeho předsedkyně Jana Černochová z ODS tehdy odmítla, že by se jednalo o odvetnou akci české armády, jak v té době napsaly Lidové noviny. Víc ale s ohledem na citlivost celé akce neprozradila. Výbor současně přijal usnesení, že koaliční operace speciálních sil v Afghánistánu byla v souladu s mandátem pro působení českých vojáků v zahraničí.

Tři čeští vojáci Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek zemřeli loni srpnu, když se před šestičlennou hlídkou odpálil sebevražedný útočník. Vážně zraněni byli dva Afghánci a Američan. K útoku se přihlásilo radikální hnutí Tálibán.

Česká armáda se v druhé polovině loňského roku musela v Afghánistánu vypořádat i s dalšími útoky. Po smrti trojice českých vojáků v srpnu zaútočili v říjnu na spojeneckou hlídku atentátníci automobilem naloženým výbušninami, zraněno bylo pět českých vojáků.

Nedlouho poté afghánský voják na vojenské základně zastřelil českého psovoda Tomáše Procházku. List New York Times pak v listopadu napsal o údajném vyšetřování českých a amerických vojáků, kteří se údajně podíleli na zabití afghánského vojáka podezřelého ze smrti českého psovoda. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) odmítl, že by čeští vojáci měli na jeho smrti vinu.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme