Diplomatka létala z Brazílie přes agenturu, stát zaplatil navíc 420 tisíc. ‚Neúměrné,‘ napsali kontroloři

  • Bývalá česká generální konzulka v brazilském Sao Paulu Pavla Havrlíková létala přes zprostředkovatelskou agenturu. Stát za její letenky zaplatil o 420 tisíc korun víc, než byla jejich běžná cena.
  • Vyplynulo to z kontroly ministerstva zahraničí, do které měl Radiožurnál možnost nahlédnout. Prověrka se týkala let 2016 až 2019, kdy byla Havrlíková generální konzulkou.
  • Z výsledků například plyne, že letenka na poradu do Prahy stála běžně 87 tisíc, konzulát za ni agentuře zaplatil 140 tisíc. Z jakého důvodu, není jasné. Havrlíková rozdíly nevysvětlila.
  • Aktuálně si výsledky kontroly nechal předložit ministra zahraničí Jan Lipavský (Piráti), protože se má Havrlíková na post do Brazílie vrátit – a to dokonce na místo velvyslankyně.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavla Havrlíková na snímku z roku 2018

Pavla Havrlíková na snímku z roku 2018 | Foto: MZV ČR

Když konzulka v brazilském Sao Paulu Pavla Havrlíková v roce 2018 letěla na dovolenou z Brazílie do Česka se svým manželem a dvěma dětmi, letenky jí platil stát, na což má ze zákona nárok. Přišly celkem na 558 tisíc korun. Jenže když kontroloři zjišťovali ceny těchto letenek u dopravce, tak odhalili, že ve skutečnosti stály o 179 tisíc korun méně.

„Kontrolní skupina si vyžádala od KLM (dopravce KLM Royal Dutch Airlines, pozn.red) podklady k letenkám včetně jejich ceny. Zjištěný rozdíl mezi cenami letenek poskytnutými KLM a cenou fakturovanou CW (cestovní agentura Carlson Wagonlit s.r.o.) činí 179 513 korun,“ píší kontroloři.

Podobné nesrovnalosti inspekce našla i při cestách na dovolenou v předchozích letech, jak v roce 2017, tak 2016. I tehdy se ceny letenek lišily o desítky tisíc.

A nešlo jen o dovolené, ale i služební cesty. Třeba když Havrlíková letěla v roce 2019 na regionální poradu do peruáského hlavního města Limy, konzulát za letenku, která stála běžně dvacet tisíc, zaplatil dvojnásobek. Nebo když konzulka letěla v srpnu 2018 do Prahy a zpět, její letenka reálně stála 87 tisíc, přes agenturu její lístek přišel na 140 tisíc.

Letenka Pavly Havrlíkové ze září 2018 | Zdroj: Český rozhlas

Celkový rozdíl mezi běžnými cenami letenek a cenami fakturovanými zprostředkovatelskou agenturou kontroloři vyčíslili na 423 tisíc korun. A označili ho za neúměrný.

„I při zohlednění případné zprostředkovatelské provize této firmy je vyčíslený celkový cenový rozdíl ve výši 422,664,46 korun neúměrný vůči poskytnutým službám,“ píše se v protokolu.

Zprostředkovatelská agentura Carlson Wagonlit na dotazy nereagovala. A ani Havrlíková nechtěla vysvětlit, proč konzulát letenky kupoval takto draze. Na volaní ani SMS nereagovala. Mluvčí ministerstva Mariana Wernerová následně uvedla, že se k tomu Havrlíková nebude vyjadřovat. 

„Paní Havrlíková obdržela naším prostřednictvím Vaše otázky. Nad rámec vyjádření, které poskytlo MZV, nemá paní Havrlíková další komentář,“ uvedla. 

Ministr vybírá

Ač je nákup letenek tři roky stará záležitost, tak v úřadu je případ aktuální. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) si výsledky kontroly nechal předložit, protože se má Havrlíková do Brazílie vrátit – a to dokonce na místo velvyslankyně.

„Pan ministr Lipavský si kontrolní zprávu vyžádal a seznámil se s jejím obsahem,“ uvedla bez dalších podrobností mluvčí. „Personální otázky související s obsazováním diplomatických postů jsou ve vyhrazeném režimu, tudíž je nemůžeme komentovat,“ podotkla. 

V brazilském městě potomků českých přistěhovalců má Česko nového konzula

Číst článek

Podle ní výsledky kontroly ministerstvo v minulosti předalo policii. Kriminalisté ale nakonec vyhodnotili, že nákup předražených letenek není trestný čin a věc vrátili zpět na ministerstvo, ať prošetří, zda nedošlo k porušení interních předpisů.

„Šetření MZV neprokázalo, že by k takovému porušení došlo,“ uvedlo ministerstvo. Z jakého důvodu úřad případ nakonec odložil, ministerstvo neupřesnilo s tím, že „MZV nezveřejňuje výsledky interních kontrol“.

Kontroloři přitom ve svých závěrech přímo píší, že „při nakládání s finančními prostředky státu by měly být dodržovány zásady hospodárnosti, avšak výše popsaný postup paní Pavly Havrlíkové jakožto příkazce operace zásady hospodárnosti a efektivnosti v nakládání s veřejnými prostředky nesplňuje“.

Poplatek ve výši stokorun

Radiožurnál také zjišťoval, jak si obstarává letenky současný generální konzul v Sao Paulu a také česká velvyslankyně v Brazílii. Z jejich odpovědí plyne, že postup Havrlíkové byl ojedinělý.

Diplomatka vyvázla z řízení v opilosti bez trestu. ‚Věřím, že se ze své chyby poučí,‘ říká Kulhánek

Číst článek

„Pokud byste se zeptala, zda si kupuji letenky přes tuto cestovní kancelář, tak vám mohu říct, že tuto agenturu neznám a určitě si přes ni letenky nekupuji,“ uvedl současný generální konzul Miloš Sklenka. „A jediné, co k tomu mohu obecně říct, že v Brazílii se kupují letenky jako kdekoliv jinde,“ podotkl s tím, že se ke konkrétnímu případu nemůže vyjadřovat.

Česká velvyslankyně v Brazílii Sandra Lang Linkensederová pak Radiožurnálu napsala, že letenky kupuje přes místního agenta a jsou mnohdy levnější než u dopravce. V Brazílii podle ní není žádná specifická situace na trhu s letenkami a cestovní agentury si účtují poplatek maximálně ve výši stovek korun.

„Předpokládám však, že podobně jako jiné korporátní cestovní a letenkové kanceláře účtuje i Wagonlite paušální poplatek v řádu stovek korun,“ uvedla.

Kontrola také přišla na to, že letenky přes agenturu kupoval konzulát přes zprostředkovatelskou agenturu jen pro konzulku a její rodinu, letenky pro ostatní pracovníky na řádnou dovolenou kupoval napřímo přes místního dopravce.

Markéta Chaloupská, Anna Košlerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme