Další podezření z plagiátorství. Ministr obrany Metnar v diplomové práci neuváděl citované zdroje

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) v diplomové práci řádně neuváděl zdroje. Informovala o tom Česká televize. Metnar přes svou mluvčí Alžbětu Cimovou pro Český rozhlas vzkázal, že svou práci detailně zanalyzuje a poté se k situaci vyjádří.

Praha (Aktualizováno: 20:41 24. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Lubomír Metnar za ANO | Zdroj: Úřad vlády

Pochybnosti práce vzbuzuje, ačkoliv podle České televize (ČT) nejde o typický plagiát. Hlavním problémem je neúvadění zdrojů, z nichž autor čerpal. Diplomová práce má celkem 73 číslovaných stran, přesto v celém textu není více než deset odkazů.

Krčál po odchodu z ministerstva rezignoval i na stranickou funkci. V kraji ho zastoupí místopředseda Joukl

Číst článek

„Jde minimálně o neetické a neprofesionální přebírání cizích zdrojů. Zda to bylo úmyslné, či to reflektuje tehdejší kvalitu pedagogické fakulty, je obtížné říci,“ vysvětlila bývalá šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková.

Podle ní je diplomová práce velmi rozsáhlá, a je proto těžké určit, odkud pochází neozdrojované pasáže. Je tak těžké rozlišit, co jsou vlastní myšlenky autora a co převzal z jiných publikací.

Ostravská univerzita práci prostuduje

Metnar odevzdal diplomovou práci na téma Kolektivní investování v roce 2004. Podle ČT ji vypracoval na Katedře technické a pracovní výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity v Ostravě.

„V této práci chybí odkazy na uvedené zdroje. Proto nebylo jednoduché odlišit, co je vlastní přínos, a co bylo přepsáno z nějakých zdrojů," řekl specialista Jan Mach z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Taťána Malá po 13 dnech končí jako ministryně. Spravedlnost chce dočasně řídit sám Babiš

Číst článek

Metnar vystudoval Vyšší policejní školu Ministerstva vnitra ČR, později při zaměstnání Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity, kde získal titul magistr.

V roce 2004, kdy Metnar diplomovou práci obhajoval, ještě Ostravská univerzita neměla počítačový systém na odhalování plagiátů. Vysoká škola ho používá od roku 2008. „Na tu diplomovou práci se ještě podíváme. Probereme například s oponentem této práce, který na univerzitě nadále působí,“ řekl ČT mluvčí Ostravské univerzity Adam Soustružník.

Malá a Krčál

Ministr obrany je již třetím členem vlády Andreje Babiše (ANO), který je podezříván z plagiátorství. 

Podle televize se Metnarova práce od těch, kvůli nimž rezignovali ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) (o plagiátorství Malé informoval Český rozhlas) a ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD), liší. Nepřebírá totiž celé strany nebo kapitoly, ale pouze krátké pasáže, u nichž ne vždy uvádí zdroje.

I tak je ale nejméně osm stran úplně převzatých z knihy nebo je text jen mírně upraven, aniž by bylo jasně vyznačeno, že jde o převzatý text.

„Za plagiátorství lze považovat úmyslné kopírování cizího textu a jeho vydávání za vlastní, nedbalé nebo nepřesné citování použité literatury, opomenutí citace (byť neúmyslné) některého využitého zdroje,“ uvádí Masarykova univerzita v Brně.

Metnar podezření z plagiátorství označil za překvapení. „Byl jsem si jist, že veškeré zdroje jsem uváděl,“ řekl ministr ČT. Kdyby se potvrdily pochyby, nevylučuje odstoupení z funkce.

per, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme