Soud v Liberci povolil obnovu řízení v kauze disidenta Wonky, v roce 1987 odmítal pracovat ve věznici

Okresní soud v Liberci ve čtvrtek povolil obnovu řízení v kauze disidenta Pavla Wonky. V roce 1987 odmítal pracovat ve věznici v Liberci - Minkovicích, neboť své odsouzení považoval za nezákonné. Čtvrteční rozhodnutí soudu není pravomocné, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Wonka byl před listopadem 1989 za své názory a činnost perzekvován a několikrát skončil ve vězení, odsouzen byl za smyšlené činy (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Wonka byl v roce 1987 odsouzen k 21 měsícům pro trestné činy pobuřování a útoku na veřejného činitele. Ve věznici v Minkovicích ale odmítl pracovat s odůvodněním, že jeho odsouzení je od samého počátku (ex tunc) nezákonné, a tudíž nikdo není oprávněn na něm pracovní povinnost vyžadovat. Za toto odmítnutí mu hrozil další trest pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí. Ještě před vynesením rozsudku ale Wonka zemřel, což bylo důvodem k zastavení trestního stíhání v této kauze.

Obnovu řízení požadoval Wonkův bratr Jiří. Chce, aby soud rozhodl, že důvodem zastavení trestního stíhání bylo, že se jeho bratr nedopustil žádného trestného činu, když v minkovické věznici odmítl pracovat.

Pavel Wonka byl před listopadem 1989 za své názory a činnost perzekvován a několikrát skončil ve vězení, odsouzen byl za smyšlené činy. Zemřel v královéhradecké věznici v roce 1988 za nevyjasněných okolností.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme