Disident Wolf po osvobození Vondrušky již nevěří české justici

Spokojený mohl dnes odejít bývalý komunistický poslanec a vězeňský dozorce Josef Vondruška od libereckého soudu. Podle rozsudku se totiž nepodařilo shromáždit důkazy, které by dokazovaly, že Vondruška fyzicky týral bývalého disidenta Jiřího Wolfa. A to přesto, že řada politických vězňů mluví o nelidských podmínkách, které v žaláři v Minkovicích panovaly.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Vondruška (vpravo).

Josef Vondruška (vpravo). | Zdroj: ČTK

Sám Vondruška se dnes v Českém rozhlasu vyjádřil v tom smyslu, že situace v tehdejších věznicích nebyla nutně ideální, ale ani nesnesitelná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne na Radiožurnálu byli bývalý politický vězeň a disident Jiří Wolf, právnička a někdejší disidentka Hana Marvanová a místopředseda Ústavně právního výboru Sněmovny, komunistický poslanec Stanislav Grospič

„Problémy se vždycky nějaké najdou, mnohdy je způsobili i sami vězni. Ale situace byla standardní, jako ve všech ostatních věznicích sboru nápravné výchovy, kterých bylo několik desítek,“ říká exposlanec KSČM a bývalý vychovatel v Minkovické věznici Josef Vondruška.

„Já jsem v podstatě takové rozhodnutí soudu v Liberci očekával. Ta obžaloba skutečně stála na vodě, protože chyběl důkaz, že by někdo viděl, že Vondruška někoho mlátil. To, že byl Vondruška zbaven viny ale neznamená, že je nevinný, že je morálně čistý, že je rehabilitovaný,“ uvádí bývalý politický vězeň a disident Jiří Wolf a pokračuje:

„Myslím si, že justice dostala šanci, aby udělala reparát z lidských práv. Nepodařilo se jí to, reparát úspěšně nesložila. Od roku 1989 nebyl odsouzen ani jeden dozorce za jednání vůči vězňům a porušování zákonů, přestože jich hodně stálo před soudem. To ukazuje, jak to soudnictví je stále v moci bývalé komunistické moci. Předsedové okresních soudů a další lidé jsou bývalí komunisté, kteří direktivně nařizují a ovlivňují to.“

Wolf podle svých slov nevěří ani v to, že by uspěl s odvoláním: „Po dnešním verdiktu tomu nevěřím, jsem zklamán a nevěřím, že v této zemi existuje nějaká spravedlnost. Myslím, že Vondruška nebude odsouzen, můžeme ho odsoudit pouze morálně.“

„Nebyla jsem u soudu, ale obecně jsem dost znepokojena tím, že zločiny komunismu nebyly téměř vůbec potrestány. A zdá se, že tento případ je obdobný. Není zde vůle,“ podotýká právnička a někdejší disidentka Hana Marvanová.

Opačný názor má místopředseda Ústavně právního výboru Sněmovny, komunistický poslanec Stanislav Grospič:

„Dnešní rozsudek ukázal, že alespoň přes veškeré snahy současného politického režimu přeci jen žijeme alespoň částečně v právním řádu. Pokud se neprokázala žádná vina, rozhodl soud v intencích práva.“

Vyrovnání se s minulostí

„Je to 20 let od pádu komunistického režimu a výsledky v rovině soudní nejsou uspokojivé. Když to ale srovnáme s okolními zeměmi, kde také byly komunistické režimy, situace není o moc lepší. Týká se to například Maďarska nebo Polska. Čím víc na východ, tím je ta situace ještě horší,“ říká historik Petr Blažek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyrovnávání se s minulostí mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu historik Petr Blažek

Například v Polsku přistoupili k účtování s minulostí razantněji. Dokonce šáhli i na důchody bývalých estébáků.

„Když ale mluvím s Poláky, ti dávají zase za vzor Českou republiku, lustrace a to, co se zde podařilo prosadit. Pohledy z druhé strany jsou vždy trochu odlišné. I zmiňovaný zákon je teprve dva roky starý.

Podle Blažka je v Polsku i u nás velká frustrace z toho, jak se společnost vyrovnává s minulostí.

Veronika Sedláčková, Jan Piroch, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme