Disidenti líčili před soudem praktiky StB v akci Asanace

Proces s pěti bývalými funkcionáři předlistopadového ministerstva vnitra pokračuje u Obvodního soudu pro Prahu 6. Jsou obžalováni za účast na akci Asanace, která měla začátkem osmdesátých let donutit několik desítek disidentů k opuštění republiky. Byl mezi nimi i chartista a bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky - Ivan Medek, který spolu s Františkem Stárkem vypovídal před soudem o svých špatných zkušenostech s komunistickou Státní bezpečností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Obzina | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

StB se v akci Asanace podařilo v letech 1978 až 1984 donutit výhrůžkami a násilím k vycestování na dvacet odpůrců tehdejšího režimu. Byl mezi nimi i Ivan Medek, který si na praktiky dobře vzpomíná. "Naložili mě do auta, spoutali, dali mi roušku přes oči a odvezli mě do lesa, tam mě omráčili a nechali ležet," popisuje Ivan Medek vlastní zkušenost. "Jednoho mladého muže odvezli za město, tam ho polili kyselinou mléčnou, která strašlivě páchne, a nechali ho takhle jít pěšky bůhví kolik kilometrů zpátky do Brna," líčí jiný případ. Další lidé podle něj museli snášet bití a mučení.

Svědků vyslechl soud téměř šedesát. Jejich výpovědi jsou podobné, všichni obžalovaní vinu popírají. Buď tvrdí, že s akcí nemají nic společného, nebo uvádějí, že šlo o záležitost, která byla v souladu se zákony. Podle jednoho z obžalovaných, bývalého federálního ministra vnitra Jaromíra Obziny, Asanace neznamenala nic jiného, než zrušení plošného zákazu vycestování pro ty, kteří měli negativní vztah ke komunistickému režimu.

Marek Janáč, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme