Disidenti požadují odvolání ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů

Oslavy dvacátého výročí pádu komunistického režimu mají nečekané vyústění. Někdejší disidenti, historici či politici žádají odvolání bývalého studentského vůdce a historika Pavla Žáčka z čela Ústavu pro studium totalitních režimů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Žáček | Foto: Marián Vojtek

Pod příslušnou petici, která kritizuje práci Ústavu, se podepsali například Václav Havel, aktivista John Bok nebo historikové Petr Blažek a Petr Koura.

K činnosti Ústavu zaznívají již delší dobu obecné výhrady. Podle nich pokřivuje historii a využívá ji k politickým účelům. Aktuálně signatáře pobouřilo, že Ústav ve své nové publikaci o vzniku Občanského fóra označil výtvarníka Josku Skalníka za informátora StB, aniž vyslechl Skalníkovu verzi příběhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček a aktivista Stanislav Penc se názorově střetli ve vysílání Rádia Česko.

V anotaci na knihu je uvedeno, že odhaluje hlavního agenta v rámci Občanského fóra, což má být Joska Skalník. Zpráva říká, že měl Skalník 21. listopadu 1989 nahlásit StB založení Občanského fóra 19. listopadu.

"Ta publikace není o panu Skalníkovi, ale o Občanském fóru. Je sestavená velmi širokým kolektivem autorů a podle mého názoru jsme chybu neudělali," brání se ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček.

S tím ale nesouhlasí aktivista Stanislav Penc: "Neprotestujeme proti tomu, že Ústav něco zveřejňuje, ba naopak. Chtěli bychom, aby toho zveřejňoval mnohem víc. To, co ale Ústav dělá je, že vybírá konkrétnosti a nezveřejňuje základ."

"Historická práce se nedá dělat jen z archivu Státní bezpečnosti. V momentu, kdy historik má možnost konfrontovat svědky, což neučinil, nemůže zveřejňovat jen zavádějící informace," pokračuje Penc.

Zatajuje Žáček informace?

Publikace je podle Pavla Žáčka z 99 procent z jiných zdrojů než z StB. "Kniha neměla rozplétat případné vztahy mezi panem Skalníkem a StB. Nicméně poté, až příští týden pan Skalník přijde a pokusíme se vyjasnit, jak to bylo doopravdy, můžeme to celé publikovat," dodává ředitel Ústavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stanislav Penc a Pavel Žáček diskutovali také v pořadu Radiofórum.

Podle Pence ale Žáček svoji práci v čele Ústavu pro studium totalitních režimů nezvládá:

"Petice vznikla proto, že Žáček nekontaktuje lidi, kteří by mohli věci osvětlit a zatajuje informace. Protože nezveřejňují databáze, nascenované údaje. Ono to totiž vypadá, jako kdybychom nechtěli, aby se zveřejňovaly věci. Naopak, chceme, aby toho bylo zveřejněno co nejvíce."

Žáček kritiku odmítá s tím, že Penc není k hodnocení práce Ústavu kompetentní.

Tomáš Pavlíček, Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme