Disidenti si připomněli své zatčení v lednu 1989. A podpořili protesty proti radním z KSČM

Na pražském Václavském náměstí se dnes odpoledne sešli někdejší disidenti, aby si v den výročí upálení Jana Palacha připomněli své zatčení během takzvaného Palachova týdne v roce 1989. Na stejném místě, kde je tehdy zadržela komunistická policie, podpořili také protesty studentů, aby místa radních pro školství v některých krajích obsadili zástupci KSČM.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Připomínka zatčených při Palachově týdnu. Zleva Petr Placák, Jana Petrová-Marková, Dana Němcová a Alexandr Vondra.

Připomínka zatčených při Palachově týdnu. Zleva Petr Placák, Jana Petrová-Marková, Dana Němcová a Alexandr Vondra. | Zdroj: ČTK

„Samozřejmě my respektujeme výsledek krajských voleb, ale pokud jde o obsazování míst radních zodpovědných za školství, tak v tomto případě se naprosto solidarizuji jak se studenty, tak i s mnohými učiteli, protože vycházím z toho, že komunista ve školství je horší než kozel v zahradě,“ uvedl Alexandr Vondra.

Vondra je jedním z lidí, kteří v lednu 89 skončili v policejní cele. Současnému politikovi za ODS a exministrovi obrany vadí, stejně jako dalším disidentů, kteří se dnes sešli u sochy svatého Václava, že se komunisté nedistancovali od minulosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Alexandrem Vondrou z ODS a Pavlem Kováčikem z KSČM mluvila na Radiožurnálu Veronika Sedláčková.

Poslanec za KSČM Pavel Kováčik v reakci na Vondru podotkl, že KSČM dneška není KSČ minulosti. Kdo chtěl slyšet omluvu a distanci strany od minulosti, ten ji podle něj slyšel. Navíc kontroval, že i v porevoluční éře se staly věci, od nichž by se měly strany distancovat.

„Já jsem neslyšel, že by se kdokoli z ODS včetně pana Vondry distancoval od lumpáren devadesátých let, od tunelování, od korupce, od rozkrádání všeho, co tady bylo. A to si myslím, že, mělo-li by to být vzato jako, řekněme, čestný postoj, tak musí zaznít i toto. Jestli připomínáme minulost, tak minulost je také ta, co byla po převratu, nikoli pouze před převratem,“ řekl Kováčik.

Protesty proti radním z KSČM zaznívají z Jihočeského a Karlovarského kraje. Podle Kováčika nelze uvažovat o tom, že by se jeho strana krajských postů radních pro školství vzdala – je to prý výsledek voleb a povolebního vyjednávání.

Před 44 lety se upálil student Jan Palach. Lidé uctí jeho památku

Číst článek

„Já to beru tak, že každý má právo protestovat, samozřejmě jsme v demokratické společnosti. Ale součástí té demokratické společnosti je také respekt k výsledkům demokratických a svobodných voleb. Ostatně to je také to, proč se třeba disidenti před listopadem 1989 organizovali a scházeli. My to teď naprosto respektujeme a chceme, aby to respektoval každý, a nejenom, když se to hodí,“ doplnil Kováčik.

Vondra řekl, že takový postoj vítá. Podle něj však Kováčik patří k těm rozumnějším hlasům v KSČM.

Setkání disidentů na Václavském náměstí k výročí zatýkání při takzvaném Palachově týdnu v roce 1989. | Foto: ČTK

„Ale je tam celá řada dalších lidí, kteří sedí v parlamentu, jako paní nebo soudružka Semelová, kteří se vůbec nedistancovali od minulosti, a naopak se ke Klementu Gottwaldovi a dalším hlásí,“ řekl.

Podotkl také, že protesty studentů a učitelů nejsou něco, co by vyvolal on a další disidenti. „To je akce, kterou zahájili spontánně studenti a někteří jejich kantoři, a my jsme jim pouze vyjádřili svou podporu a porozumění,“ řekl Vondra.

Akce se dnes kromě Vondry účastnili také Dana Němcová, Jana Petrová-Marcová, David Němec, Ota Veverka, Stanislav Penc či Petr Placák.

„To prohlášení navrhl Petr Placák, jeden z těch z nás, kteří byli zatčeni 16. ledna před 24 lety na Václavském náměstí, když jsme tam pokládali kytičku, abychom vzdali úctu Janu Palachovi. A my jsme to všichni, kteří jsme tam byli, naprosto spontánně podpořili, protože ten text si o to samozřejmě říkal. Byli jsme tam prakticky všichni, s výjimkou dvou, kteří už mezi námi nejsou, a to je Václav Havel a Jana Sternová,“ dodal Vondra.

Veronika Sedláčková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme