Disidenti si připomněli své zatčení v lednu 1989. A podpořili protesty proti radním z KSČM

Na pražském Václavském náměstí se dnes odpoledne sešli někdejší disidenti, aby si v den výročí upálení Jana Palacha připomněli své zatčení během takzvaného Palachova týdne v roce 1989. Na stejném místě, kde je tehdy zadržela komunistická policie, podpořili také protesty studentů, aby místa radních pro školství v některých krajích obsadili zástupci KSČM.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Připomínka zatčených při Palachově týdnu. Zleva Petr Placák, Jana Petrová-Marková, Dana Němcová a Alexandr Vondra. | Foto: ČTK

„Samozřejmě my respektujeme výsledek krajských voleb, ale pokud jde o obsazování míst radních zodpovědných za školství, tak v tomto případě se naprosto solidarizuji jak se studenty, tak i s mnohými učiteli, protože vycházím z toho, že komunista ve školství je horší než kozel v zahradě,“ uvedl Alexandr Vondra.

Vondra je jedním z lidí, kteří v lednu 89 skončili v policejní cele. Současnému politikovi za ODS a exministrovi obrany vadí, stejně jako dalším disidentů, kteří se dnes sešli u sochy svatého Václava, že se komunisté nedistancovali od minulosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Alexandrem Vondrou z ODS a Pavlem Kováčikem z KSČM mluvila na Radiožurnálu Veronika Sedláčková.

Poslanec za KSČM Pavel Kováčik v reakci na Vondru podotkl, že KSČM dneška není KSČ minulosti. Kdo chtěl slyšet omluvu a distanci strany od minulosti, ten ji podle něj slyšel. Navíc kontroval, že i v porevoluční éře se staly věci, od nichž by se měly strany distancovat.

„Já jsem neslyšel, že by se kdokoli z ODS včetně pana Vondry distancoval od lumpáren devadesátých let, od tunelování, od korupce, od rozkrádání všeho, co tady bylo. A to si myslím, že, mělo-li by to být vzato jako, řekněme, čestný postoj, tak musí zaznít i toto. Jestli připomínáme minulost, tak minulost je také ta, co byla po převratu, nikoli pouze před převratem,“ řekl Kováčik.

Protesty proti radním z KSČM zaznívají z Jihočeského a Karlovarského kraje. Podle Kováčika nelze uvažovat o tom, že by se jeho strana krajských postů radních pro školství vzdala – je to prý výsledek voleb a povolebního vyjednávání.

Před 44 lety se upálil student Jan Palach. Lidé uctí jeho památku

Číst článek

„Já to beru tak, že každý má právo protestovat, samozřejmě jsme v demokratické společnosti. Ale součástí té demokratické společnosti je také respekt k výsledkům demokratických a svobodných voleb. Ostatně to je také to, proč se třeba disidenti před listopadem 1989 organizovali a scházeli. My to teď naprosto respektujeme a chceme, aby to respektoval každý, a nejenom, když se to hodí,“ doplnil Kováčik.

Vondra řekl, že takový postoj vítá. Podle něj však Kováčik patří k těm rozumnějším hlasům v KSČM.

Setkání disidentů na Václavském náměstí k výročí zatýkání při takzvaném Palachově týdnu v roce 1989. | Foto: ČTK

„Ale je tam celá řada dalších lidí, kteří sedí v parlamentu, jako paní nebo soudružka Semelová, kteří se vůbec nedistancovali od minulosti, a naopak se ke Klementu Gottwaldovi a dalším hlásí,“ řekl.

Podotkl také, že protesty studentů a učitelů nejsou něco, co by vyvolal on a další disidenti. „To je akce, kterou zahájili spontánně studenti a někteří jejich kantoři, a my jsme jim pouze vyjádřili svou podporu a porozumění,“ řekl Vondra.

Akce se dnes kromě Vondry účastnili také Dana Němcová, Jana Petrová-Marcová, David Němec, Ota Veverka, Stanislav Penc či Petr Placák.

„To prohlášení navrhl Petr Placák, jeden z těch z nás, kteří byli zatčeni 16. ledna před 24 lety na Václavském náměstí, když jsme tam pokládali kytičku, abychom vzdali úctu Janu Palachovi. A my jsme to všichni, kteří jsme tam byli, naprosto spontánně podpořili, protože ten text si o to samozřejmě říkal. Byli jsme tam prakticky všichni, s výjimkou dvou, kteří už mezi námi nejsou, a to je Václav Havel a Jana Sternová,“ dodal Vondra.

Veronika Sedláčková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme