Diskriminace kvůli národnosti i postižení, ČOI pokutovala chování obchodů a restaurací

Česká obchodní inspekce odhalila v prvním čtvrtletí pět případů diskriminačního jednání v obchodech a restauracích. Jednalo se například o peněžitou přirážku pro jiné národnosti nebo o diskriminaci tělesně postižených. Inspekce uložila tři pokuty ve výši 28 tisíc.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká obchodní inspekce | Foto: Martin Svozílek

Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila v prvním čtvrtletí pět případů diskriminačního jednání. Jde asi o tři procenta ze 182 provedených kontrol. V pátek o tom informovala mluvčí ČOI Ivana Divišová.

Dvakrát šlo o diskriminaci kvůli národnosti. Jedna z restaurací účtovala zahraničním návštěvníkům navíc 80 korun. Druhý případ odhalili inspektoři na čerpací stanici, kde museli cizinci platit za použití WC bez předchozího nákupu pohonných hmot. Čechů se tato povinnost netýkala.

Zamlčování údajů, špatné reklamace. Inspekce rozdala e-shopům pokuty za 1,3 milionu

Číst článek

Dva případy se týkaly diskriminace zdravotně postižených. Do jedné z cukráren nebyla vpuštěna nevidomá žena kvůli tomu, že ji doprovázel vodicí pes. Ve druhém případě odmítl jeden z přepravců odvézt zdravotně postiženého člověka, protože jeho vodicí pes neměl náhubek.

Diskriminace objevila ČOI také při prodeji vstupenek fanouškům hostujícího klubu HC Kometa Brno. Fanouškům domácího týmu Mountfield HK byly nabízeny vstupenky o 280 Kč levněji. „Argumentem pro účtování vyšší ceny za vstupenku pro fanouška hostujícího klubu byla potřeba zajištění zvýšených bezpečnostních opatření,“ uvedla mluvčí.

Inspekce se při kontrolách zaměřila i na dodržování dalších předpisů. Celkem objevila nedostatky zhruba při třetině kontrol a uložila 83 pokut za více než tři miliony korun. Nejčastějším porušením předpisů bylo nedodržení poctivosti prodeje, kdy prodejce nedodržel správnou hmotnost pokrmu nebo míru nápoje a následně nesprávně účtoval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme