Diskuse o nájemném pokračuje

Minimální růst regulovaného nájemného v Praze je podle majitelů bytů 20 procent ročně. V úterním Radiofóru Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu to uvedl Robert Axamit z Občanského sdružení majitelů domů. Naopak Stanislav Křeček ze Sdružení na ochranu nájemníků se domnívá, odpovídající růst nájemného je sedm procent ročně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obytný dům | Foto: Jan Rosenauer st.

Axamit pro české podmínky označil regulaci německého typu. Tam se vychází z tržních cen, které byly uzavřeny v posledních třech letech. "Cenu určuje trh, nikoli majitel." Křeček má ale za to, že tržní ceny v tuzemsku má na svědomí nedostatek bytů a navíc jsou jednostranně vysoké. "Lidé nemají možnost vybrat si byty podle vlastní kapsy," poznamenal Křeček s tím, že v ČR zatím trh s byty není. Náklady na bydlení podle něj musí být zaplatitelné. "Průměrná rodina musí mít možnost zaplatit si průměrný byt," uvedl.

Celou diskusi si můžete vyslechnout zde

Spor mezi majiteli bytů a nájemníky zostřilo zrušení cenového výměru Ústavním soudem. Někteří majitelé poté zvýšili regulované nájemné až šestinásobně. Vláda na nepřehlednou situaci reagovala vyhlášením cenového moratoria, během něhož majitelé nesmí měnit ceny regulovaného nájemného. Ministerstva financí a pro místní rozvoj zároveň připravují zákon o nájemném.

Milan Kopp, Jana Klusáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme