Diskuse o návrhu zákona o střetu zájmů stále pokračuje

Dlouho a napjatě očekávaný zákon o střetů zájmů, který má předcházet korupci v politice a ve státní správě, stále zaměstnává členy sněmovního ústavněprávního výboru. Diskuse o vládním návrhu zákona ale vůbec není jednoduchá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, úplatek

peníze, úplatek | Foto: Rádio Praha

Nejdřív se dlouho čekalo, až ministerstvo spravedlnosti zákon vůbec předloží. Jestli ho ale Sněmovna stihne schválit do konce volebního období vůbec není jisté.

Zásadními novinkami proti současnému stavu má být zavedení sankcí a zveřejnění majetkových přiznání na internetu. Tomu se brání například Eva Dundáčková z ODS, které vadí i fakt, že by veřejní funkcionáři měli oznamovat i majetek nabytý ještě před jmenováním.

"Jestli jsem měla dvě auta, nebo dva domy - před a po, to přeci lze zjistit i jiným způsobem. A dokonce si myslím, že by to bylo správnější, aby to bylo porovnáváno s jinými údaji. To znamená s údaji v registru automobilů a registru nemovitostí. nemovitostí," domnívá se Dundáčková.

Opačný názor, tedy že veřejní funkcionáři by při nástupu měli oznámit, jaký majetek vlastní, má David Ondračka z nevládní organizace Transparency International, která mapuje stav korupce v České republice: "Myslím si, že by měli zveřejnit nemovitý majetek tak, aby byla určitá startovací čára a dalo se porovnávat, zda v průběhu funkce nezbohatli neoprávněně."

Poslanci také navrhli, aby se ti, kteří by si chtěli na internetu prohlížet majetková přiznání politiků, úředníků a dalších, museli registrovat. Chtějí tak předejít zneužití informací o majetku.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme