Diskuse o Topolánkových výrocích pokračuje

Mirek Topolánek i přes odpor části vedení ODS - uhájil nejen vedoucí místo na jihomoravské kandidátce, ale taky předsednickou funkci. Do jaké míry to straně oslabené vnitřními spory prospěje, ukáže čas. A taky zůstává otázkou, jak dlouho křehké příměří občanští demokraté udrží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslava Němcová | Foto: Anna Duchková | Zdroj: Český rozhlas

Ve čtvrtek zasedne výkonná rada, na které se možná znovu ozvou odpůrci současného lídra. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za ODS, Miroslava Němcová v Ozvěnách dne řekla, že po včerejšku, kdy většina členů grémia ODS doporučovala předsedovi Topolánkovi, aby odstoupil z této funkce, a přesto to neudělal, se ukazuje, že rána v ODS ještě uzavřená není.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pozici M. Topolánka mluvili v Ozvěnách dne místopředsedové sněmovny M. Němcová a L. Zaorálek a také komentátor ČRo P. Nováček

„Asi ji uzavře teprve jednání zítřejší výkonné rady, které nějaký verdikt přinese a potom se ukáže, zda setrvává ve vedení, nebo budeme hledat jiné řešení,“ poznamenala Němcová. Nedokázala však odhadnout, zda většina rady bude tlačit Topolánka k odchodu.

Svůj přístup odmítla Němcová označit za neloajální. „Vlastně to je prosté: přetekl pohár trpělivosti. Protože ty výroky, ať už byly mediálně posunuté, ať už byly vytrženy z kontextu - prostě předseda velké politické strany pár týdnů před volbami nemůže ztrácet sebekontrolu a dopouštět se takových výroků.“

„To je úplně jedno - ta škoda je nesmírná, naši oponenti to využijí brutálním způsobem, každý den nám je budou připomínat. A vést s nimi rovnocenný předvolební souboj bude nesmírně těžké,“ zdůraznila Němcová.

'Stlačování úrovně'

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek řekl, že tento způsob předvolební kampaně jeho straně nevyhovuje. „Jsme přesvědčeni, že Mirek Topolánek by měl odejít z veřejného životy potom, co předvedl, protože stlačuje úroveň někam do kalných vod předvolební debaty.“

„Nechápu, proč Mirek Topolánek 8. března přestoupil před americkou hospodářskou komoru, a proč tam vůbec sdělil - těm, které zajímá, jak budeme bojovat s korupcí - že on rok a půl nebyl schopen nic udělat s ministryní obrany, paní Parkanovou, i když věděl, jak říká, že všechny zbrojní zakázky v té době byly cinklé,“ uvedl v Ozvěnách dne Zaorálek.

Podle něho by měly věc přešetřit orgány činné v trestním řízení.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka zase vnímá rozhodnutí šéfa ODS Mirka Topolánka zůstat v čele strany jako "jeho osobní převzetí plné zodpovědnosti za výsledek ODS ve volbách".

Milan Kopp, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme