Diskuse v Senátu budou možná tvrdší, než bývaly

Senát ode dneška vede senátor za ČSSD a bývalý předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Podle svých slov chce, aby horní komora pod jeho vedením působila jako spojovací článek mezi koaliční vládou a parlamentní opozicí, především v pohledu na reformy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První schůze Senátu v povolebním složení, na níž byl zvolen předsedou horní komory Milan Štěch.jpg

První schůze Senátu v povolebním složení, na níž byl zvolen předsedou horní komory Milan Štěch.jpg | Zdroj: ČTK

„Myslím, že bude záležet na přístupu vlády. Zatím vládní koalice ve sněmovně válcuje opozici naprosto neskutečným způsobem – zkracuje lhůty, nenechává možnost diskuse. Myslím, že Senát bude šancí, aby opozice vůči současné vládní koalici mohla vyjádřit své názory. Mělo by to být i takové nastavené zrcadlo současné vládě,“ uvedl místopředseda horní komory za ČSSD Zdeněk Škromach.

Zastoupení jednotlivých politických stran v Senátu podle něj odpovídá volebnímu výsledku, což se nedá zcela říci o Poslanecké sněmovně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senátoři Zdeněk Škromach a Přemysl Sobotka diskutují v Ozvěnách dne Radiožurnálu.mp3

„Pokud jde o zákony a představy vlády, samozřejmě máme jiné představy a budeme je promítat jak do pozměňovacích návrhů, tak třeba i do zamítání některých zákonů, které půjdou Senátem. Na druhé straně budeme samozřejmě očekávat, kdy vláda splní to, co dlouhodobě slibuje, tedy že povede dialog v takových zásadních věcech jako je třeba důchodová reforma nebo podobné velké věci, které by měly být na delší období než na jednu vládu,“ řekl Zdeněk Škromach.

Místopředseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka se domnívá, že právě Poslanecká sněmovna i Senát jsou místy diskusí.

„Budeme v Senátu hrát svoji roli, kterou máme, to znamená zastávat pravicový program a stanovisko koaliční vlády, v jejímž čele je občanský demokrat Petr Nečas,“ uvedl Přemysl Sobotka.

Dodal, že když poslouchá Zdeňka Škromacha, debata v Senátu bude asi tvrdší, než bývala. Zároveň věří, že se neztratí duch a kouzlo Senátu, kde se k sobě „chováme slušně“.

Nový Senát bude výraznější

Nový Senát bude podle politického analytika Českého rozhlasu Petra Nováčka výraznější v tom smyslu, že sociální demokracie, která v něm má poprvé historicky většinu, se bude snažit učinit z něj jakousi politickou předscénu a vést tam živé diskuse, které díky převaze vládní koalice v Poslanecké sněmovně nemůže vést v dolní komoře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politický analytik Českého rozhlasu Petr Nováček o složení nového Senátu ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Zdůraznil, že nový předseda Senátu Milan Štěch má jako dlouholetý bývalý předseda Českomoravské konfederace odborových svazů nemalé zkušenosti s vyjednáváním a v odborech byl vždy považován za diplomata.

„Tím by se hodil pro roli případného zprostředkovatele například mezi vládou a opozicí či mezi odbory, kdyby o takové zprostředkování byl ovšem zájem,“ řekl Petr Nováček.

Bylo by to podle něj užitečné, protože pokud dojde na reformy, přinese to nebezpečí sociálních konfliktů a výraznou diverzifikaci společnosti. To považuje za riskantní záležitost.

Veronika Sedláčková, Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme