Už žádné oblečení a prádlo. Dům kultury v Hodoníně praská ve švech, chybí ale stavební materiály

Z hodonínského Domu kultury se krátce po ničivých čtvrtečních bouřích stalo improvizované distribuční centrum pomoci. V sobotu už se na dobrovolníky z řad skautů, Červeného kříže nebo Člověka v tísni obraceli lidé z celé republiky. Veškeré dary třídí a odvážejí do zasažených oblastí podle potřeb tamních krizových štábů. Kromě materiálních darů už v sobotu začali koordinovat také nabídky přímé pomoci.

Reportáž Hodonín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé s nářadím, jídlem i stavebním materiálem se střídají jeden za druhým a za dva dny zaplnili nejen kulturní dům v Hodoníně. Věci už koordinátoři ukládají také na zimní stadion a také do tabačky, bývalé továrny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z distribučního centra v Hodoníně

„Posbírali jsme v rámci rodiny, co se dalo. Nakoupili jsme světla, energeťáky, benzín. Dokonce i ledničku, co jsme měli doma,“ říká jeden z dárců, který s přáteli přijel dodávkou z nedalekých Svatobořic.

S díky už v distribučním centru musí odmítat oblečení a ložní prádlo. 

„Potřebujeme naopak pro oblasti, se kterými komunikujeme, stavební materiál, rukavice, plachty na zakrytí střech, různé OSB desky a podobně,“ říká Alena Trushingerová.

Potřeby sbírky se rychle mění v řádu hodin. „Doporučuji sledovat naše facebookové stránky Dům kultury Hodonín, kde v příspěvku aktualizujeme, co zrovna potřebujeme a co rozhodně ne,“ vysvětluje Trushingerová.

OBRAZEM: Hasiči i dobrovolníci pracují na úklidu zkázy po tornádu. Lidé poskytují i materiální pomoc

Číst článek

Do postižených oblastí sváží dobrovolníky, kteří chtějí pomoct fyzicky, autobus, nebo se mohou svézt i s hasiči. 

„Já jsem zavolal na krizovou linku, kde mi řekli, že mám dojet sem, nahlásit se a dostanu další informace. Jsem tady 15 minut, rovnou bereme lopaty, nářadí, sedneme na autobus a jedeme,“ popisuje na místě jeden z dobrovolníků.

Prakticky celý den do Domu kultury v Hodoníně lidé přivážejí další dary a telefony vyzvání nepřetržitě. K dispozici je také krajská krizová linka 800 129 921. Pomoci ale můžou lidé i jednoduše finančně a to na veřejný účet Diecézní charity Brno nebo také Nadačního fondu Českého rozhlasu.

Karolína Peřestá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme