Distributoři léčiv bojují za odkup pohledávek VZP

Stát by měl podle dodavatelů léků co nejdřív odkoupit pohledávky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Distributoři léčiv proto apelují na vládu, aby během několika týdnů schválila návrh ministerstva zdravotnictví, podle kterého by měl dát stát za pohledávky VZP téměř 4 miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky

Léky | Foto: Archiv ČRo

Pokud by to vláda neudělala, pak by distributoři přestali dodávat léky nejzadluženějším nemocnicím. Jak doplňuje ředitel Asociace velkodistributorů léčiv Pavel Suchý, od ostatních by třeba žádali platby předem: "Jedna z alternativ, že budou dodávat proti zaplacení této dodávky, nebo dodávky minulé, tak, aby dluh nemocnice vůči distributorovi nenarůstal."

Pokud by kabinet odkup pohledávek oddaloval, pak by nemocnice dál platily za léky ditributorům s mnohaměsíčním zpožděním a dodavatelé by museli přistoupit vůči nemocnicím k razantním opatřením. Podle nejhoršího scénáře by těm nejzadluženějším zařízením přestali dodávat léky. Premiér Jiří Paroubek už ale zdůraznil, že zdravotnický resort musí nejdřív začít šetřit a až pak mu stát může finančně pomoci.

Ředitel Asociace velkodistributorů léčiv Pavel Suchý si ale myslí, že by vláda měla pohledávky VZP odkoupit najednou a v co nejbližší době. Pokud totiž odkoupení pohledávek naplánuje na pozdější dobu, nemocnice a lékarníci nebudou mít peníze na nákup léků a dodavatelé jim je už na dluh dávat nebudou. Suchý doslova řekl: "Distributoři mají své pohledávky dnes a opatření, která se přijmou, se projeví až tak za rok, dříve to nebude. Proto budeme chtít, aby odlužení přišlo již teď a souběžně s ním se nastavila i opatření, která by měla přinést úspory."

Odkoupení pohledávek VZP v co nejbližší době by přivítali i lékárníci. Ti si totiž musí brát často na platby za léky půjčku.

Příští týden opět o sporu mezi pojišťovnami a lékaři

Neshody mezi zdravotními pojišťovnami a lékaři nevyřešila ani páteční schůzka jejich zástupců s premiérem a ministryní zdravotnictví. Jednání svolal na dopoledne sám předseda vlády Jiří Paroubek, který se rozhodl na situaci ve zdravotnictví dohlížet.

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová zatím neví, zda lze úpravy, které požadují lékaři, stihnout k 1. červenci. "Diskuse nebyla uzavřena, jsou třeba ještě další propočty," řekla novinářům Emmerová. Zdůraznila, že indexace výkonů je sice potřebná, ale musí být pro systém finančně únosná.

Prezident České lékařské komory David Rath upozornil, že pokud budou pojišťovny dávat za práci lékařů více peněz, doktoři jí nebudou muset vykazovat tolik, jako nyní: "V prvé řadě odpadnou všechny výkony, ke kterým zdravotnická zařízení pojišťovny nutí."

Podle pojišťoven na vyšší ceny práce lékařů nejsou peníze. Varují, že pokud by k tomu přece jen došlo, mohla by se zhoršit zdravotní péče. Premiér Jiří Paroubek ale zdůraznil, že se to stát nesmí, i kdyby se nakonec pojišťovny s lékaři na vyšších cenách za práci dohodli. "Pokud půjdeme toto cestou, pokud se takto spolu dohodnou, tak budu na tomto trvat. Protože není možné, aby se třeba kolem pětadvacátého řeklo: došel nám už paušál, jedeme na dovolenou! Tak takto by to samozřejmě nešlo."

Pojišťovny a ministerstvo podporují 19 krátkodobých opatření s cílem stabilizace zdravotnických financí. Jedním z opatření je i zachování dosavadní ceny lékařské práce v seznamu zdravotních výkonů. Schůzka se bude opakovat za týden.

Milan Kopp, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme