Distributoři léčiv zastaví dodávky třem nejzadluženějším nemocnicím

Další dodávky léků už ode dneška nedostanou tři fakultní nemocnice, které mají u distributorů největší dluhy. Jedná se o pražskou Bulovku, Thomayerovu nemocnici a nemocnici u svaté Anny v Brně. Celkem mají uhradit 400 milionů korun. Zásoby nemocnicím vydrží podle odhadů jeden až dva týdny. Ministr zdravotnictví Rath označil krok distributorů za vydírání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

léky | Foto: Jan Rosenauer st.

Všem ostatním nemocnicím distributoři zkrátí platební lhůty z více jak 90 dnů na dva týdny. Pokud nezaplatí, zastaví dodávky také jim.

Ministr David Rath chce požádat premiéra, aby svolal bezpečnostní radu státu. Prostřednictvím své mluvčí Jany Kocové také vzkázal, že už zajistil jiného distributora. "Ministerstvo již má firmu, která bude léky dodávat dál," řekla mluvčí.

Nemocnice hlásí, že mají zásoby na 14 dnů až měsíc. Mezi tím chtějí situaci vyřešit. Ředitel pražské nemocnice Bulovka Petr Sláma potvrdil, že už minulý týden zahájil jednání na ministerstvu zdravotnictví. "Děláme všechno pro to, aby pacienti ohroženi nebyli," zdůraznil.

V případě Bulovky je dluh dlouhodobá záležitost spadající do počátku 90. let minulého století. "My samozřejmě dluh chceme řešit a je to otázka splátkových kalendářů, tento režim jsme nabízeli a budeme nabízet nadále, protože plnou částku, o kterou se u nás jedná, tak na to nemáme dostatečné finanční zdroje," uvedl Sláma.

Ředitel Asociace velkodistributorů léčiv Pavel Suchý upozornil, že dokud nebude dluh zaplacen, dodávky neobnoví. "Ode dneška ale nechceme ty dluhy v nominální hodnotě, ale s příslušenstvím, tedy bude to pro stát dražší o to penále," dodal.

Na otázku Radiožurnálu, jestli distributoři takto neohrožují přímo životy pacientů a musí tedy mít nějakou pojistku, Suchý odpověděl, že tu má mít vláda. "Oni měli šanci těch hloupých 400 milionů zaplatit. To není problém. Oni platí LG, nemluvme o bankách, tady peníze z vlády tečou a tím oni ohrožují pacienty, ne my," podotkl.

Nedávným rozhodnutím o poklesu přirážky je podle Suchého ohrožen celý farmaceutický trh. Distributoři jsou ochotni vrátit se k delším lhůtám splatnosti, pokud ale bude léková přirážka vrácena na původních 32 procent. Od ledna je o tři procenta nižší, což se nelíbí také lékárníkům.

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme