Distributoři ode dneška nedodávají léky některým nemocnicím

Dluhy nemocnic za léky narůstají: distributoři AVEL a Pharmos proto ode dneška zastavují dodávky léků do dalších dvou nemocnic: v Rychnově nad Kněžnou a Třebíči. Potřebné medikamenty budou moci dostat jen za přímou úhradu. Ředitelé uvedených nemocnic ale ujišťují, že zatím mají léčiva v zásobě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nemocnice Kolín

nemocnice Kolín | Foto: www.nemocnice.Kolín.cz

Firmám, sdruženým pod Asociací velkodistributorů léčiv už došla trpělivost i v případě dalších nemocnic: Rokycan, Valašského Meziříčí, Strakonic a Kroměříže.

Nemocnice v Rychnově nad Kněžnou je už šestým zdravotnickým zařízením bez pravidelných dodávek léků. Ředitel rychnovské nemocnice Ladislav Bachura bude o celé situaci už zítra jednat s dodavateli léků. "Nějaké zásoby máme, ne na dny, ale na týdny. Samozřejmě za hotovost můžeme odebírat, domlouváme se na splátkových kalendářích a tak dále."

Vláda minulý týden vyčlenila na pomoc okresním nemocnicím 60 miliónů korun. Šéfa Asociace Pavla Suchého se Radiožurnál zeptal, jestli už nějaké platby dostali. "60 miliónů ještě distributoři neobdrželi. Nemáme vůbec zprávu, jakou techniku se bude těch 60 miliónů rozdělovat. Proto jsem požádal paní ministryni dopisem, aby nám sdělila, jakým způsobem a jakou technikou se bude rozpouštět těch 60 miliónů korun."

Tradiční a cenově dostupné české léky z našich lékáren nezmizí ani po vstupu do Evropské unie. Tvrdí to Státní ústav pro kontrolu léčiv. Na problém s tím, že se některým výrobcům nemusí podařit včas splnit podmínky pro doplnění dokumentace, kterou u léků vyžaduje unie, upozornila Česká asociace farmaceutických firem.

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Milan Šmíd k problému uvedl: "Ta informace, která spočívá v potřebě aktualizovat dokumentace, znamená jenom doložení bezpečnosti a účinnosti léčivých přípravků, které jsou u nás na trhu, podle standardu Evropské unie. Je to povinnost, kterou výrobcům uložil již v zásadě zákon. To dokladování je u naprosté většiny přípravků možné uskutečnit odkazem na věrohodné údaje z literatury a nehrozí proto podle našich odhadů nebezpečí, že by základní léky vyráběné domácími výrobci zmizely z trhu.

Asociace velkodistributorů léčiv - AVEL vyčká do konce měsíce, jestli vláda začne řešit dluhy okresních nemocnic. Ty dosáhly 320 miliónů korun. Pokud kabinet zůstane pouze u slibu, že uhradí 60 miliónů a zbytek nechá na dohodě nemocnic s dodavateli léků, začnou distributoři podávat na dlužící nemocnice žaloby.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme