Distributoři odříznou od léků další nemocnice

Bez léků se od úterý ocitnou další okresní nemocnice. Distributoři léčiv se rozhodli zastavit dodávky zadluženým nemocnicím v Rychnově nad Kněžnou a Třebíči. Firmám sdruženým pod Asociací velkodistributorů léčiv už dříve došla trpělivost v Rokycanech, Valašském Meziříčí, Strakonicích a Kroměříži. Medikamenty chtějí dodávat jen těm zařízením, která uhradí své dluhy v hotovosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

léky na dlani

Nemocnice mohou potřebné léky získat pouze za přímou úhradu, nikoli jako dosud na fakturu na základě dlouhodobé objednávky. "Protože zatím nemáme řešení na oddlužení okresních nemocnic, přestože jsme požádali ministra financí, aby se o nějaké řešení pokusil, tak zatím distributoři podle svého uvážení zastavují dodávky do nemocnic, které dluží," potvrdil šéf AVELu Pavel Suchý. K obnovení dodávek léků podle něj distributoři přistoupí jedině tehdy, pokud nemocnice svoje pohledávky uhradí, anebo ministerstvo financí řešení najde.

Vláda minulý týden vyčlenila na pomoc okresním nemocnicím 60 miliónů korun. Podle Pavla Suchého ale distributoři na platby stále čekají. Neví ani, jakým způsobem se bude 60 miliónů od vlády rozdělovat. "Požádal jsem proto paní ministryni, aby nám sdělila, jako technikou se tato částka bude rozpouštět," řekl Suchý.

Vedení nemocnic se o zastavení dodávek léků dozvědělo až z médií. Primář Orlické nemocnice v Rychnově nad Kněžnou Boris Hynek potvrdil, že rozhodnutí Asociace distributorů léčiv prověří a situaci řešit budou. Prostor na jednání prý mají, ale konkrétní údaje primář uvést nechtěl. Orlická nemocnice dluží farmaceutickým firmám necelých deset miliónů a má pohledávky za zhruba 30 miliónů korun.

V Třebíčské nemocnici momentálně probíhají intenzivní jednání s dodavateli léků. "Vůči společnosti AVEL máme dluh, po lhůtě splatnosti je to přes pět miliónů, a musíme najít nějaké rozumné východisko z tohoto nešťastného stavu," přiznává ředitel třebíčské nemocnice Jaroslav Soukup.

Okamžitý kolaps však podle něj nehrozí. "Byli jsme ujištěni o tom, že léky pro akutní stavy nám budou dodávány. Co se týká ostatních léků, máme jisté zásoby, to znamená, že na několik dnů léky máme," ujistil Soukup.

Naděžda Hávová, Josef Krám, Martin Hromádka, Petr Večeřa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme