Charanzová už nechce znovu kandidovat v eurovolbách za ANO. Nelíbí se jí nové směřování hnutí

Dita Charanzová nebude příští rok kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu za hnutí ANO. V rozhovoru pro Hospodářské noviny současná místopředsedkyně Evropského parlamentu řekla, že jako liberální politička nesouhlasí s nynějším konzervativním a národoveckým směřováním hnutí. Podle místopředsedy ANO Karla Havlíčka ale odstoupila kvůli místu na kandidátce.

Praha (Aktualizováno: 12:10 20. 6. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dita Charanzová, europoslankyně za hnutí ANO

Dita Charanzová, europoslankyně za hnutí ANO | Zdroj: European Union 2022 - Source : EP

„Rozhodla jsem se, že za hnutí ANO už kandidovat nebudu,“ řekla pro Hospodářské noviny Charanzová. Zda bude o zvolení usilovat na jiné kandidátce, podle svých slov zatím neřeší.

Catch-all, konzervativní, či snad liberální? Ani politici ANO se na směřování neshodnou

Číst článek

„V Evropském parlamentu jsem devět let prosazovala liberální politiku, donedávna jsem byla místopředsedkyně evropských liberálů. A vidím, že hnutí ANO se teď vydává konzervativním, národoveckým směrem. A tuto politiku já zastávat nebudu,“ zdůraznila europoslankyně. Směřování hnutí ANO popsal iROZHLAS.cz zde.

K rozhodnutí nekandidovat za ANO podle ní přispěla Babišova účast na nedávném setkání konzervativních a národoveckých stran v Budapešti. „Teď žijeme v mimořádně složité době, vidíme, že na složité otázky se dávají jednoduché odpovědi. V lidech to může vyvolávat to horší a vést k ještě větší polarizaci společnosti,“ uvedla.

Vadí jí, že hnutí ANO v současné složité situaci vykresluje Evropskou unii a Brusel jako nepřítele, jako nutné zlo, jako něco, co nám vnucuje styl života.

Neuměla také svým kolegům v Evropském parlamentu vysvětlit, jak Babiš vedl prezidentskou kampaň. V ní vystupoval proti válce, kterou spojil se svým soupeřem a současným prezidentem Petrem Pavlem.

Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček si ale rozhodnutí Charanzové vysvětluje jinak. „Důvody jsou takové, že se v tuto chvíli připravuje finální kandidátka. A paní Charanzová by s největší pravděpodobností nebyla na čelných místech. To znamená, že v dané chvíli reagovala tím, že sama odstoupila,“ poznamenal pro Radiožurnál Havlíček.

Dostálová jedničkou kandidátky?

Charanzová je členkou Evropského parlamentu od roku 2014, kdy byla zvolena jako nestranička za hnutí ANO. Od července 2019 je místopředsedkyní Evropského parlamentu. Předtím pracovala jako diplomatka.

Charanzová, nebo Dostálová. Potenciální jedničky do eurovoleb reprezentují odlišná křídla hnutí ANO

Číst článek

V ANO se v posledních týdnech hovořilo o tom, že jedničkou kandidátky do eurovoleb bude buď Charanzová, nebo místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Klára Dostálová.

S hnutím ANO se ještě během svého mandátu rozešel také tehdejší poslanec Evropského parlamentu Pavel Telička, který byl zvolen za toto hnutí v roce 2014.

Za tři roky ale uvedl, že s Babišem se původně v mnoha otázkách shodovali, později se ale začali rozcházet, například v pohledu na další evropskou integraci, zavedení eura v Česku či prezidenta Miloše Zemana.

Klára Staňková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme