Babišova poradkyně a autorka lékařské zprávy jeho syna. Kdo je lékařka Dita Protopopová?

Dita Protopopová byla téměř neznámá až do chvíle, kdy se stala lídryní kandidátky hnutí ANO v Praze 8. Její politická kariéra ale začala dříve. Už v roce 2016 si ji tehdejší ministr financí Andrej Babiš (ANO) vybral jako poradkyni. Především ale výrazně zasáhla do vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Napsala lékařskou zprávu synovi Andreje Babiše, podle níž se nemůže účastnit trestního řízení. Server iROZHLAS.cz přináší její profil.

Profil Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dita Protopopová kandidovala v komunálních volbách za ANO v Praze 8. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Protopopová působila v letech 2016 a 2017 jako poradkyně ministra financí pro oblast zdravotnictví. Do této pozice si ji vybral sám Babiš a za poradenství – podle oficiálních údajů resortu – nepobírala žádnou finanční odměnu. Pro Babiše tak pražská psychiatrička pracovala zadarmo.

Kauza Čapí hnízdo: obě Babišovy děti tvrdí, že jsou duševně nemocné. Vyšetřovatelé jim to nevěří

Číst článek

Z té doby přitom existuje i její spojení s holdingem Agrofert, který má v současné době Babiš uložený ve svěřenském fondu. Protopopová závodila v roce 2016 za Agrofert cyklotým ve dvou cyklistických závodech. Jednoho z nich se účastnil i její manžel Petr Protopopov, ale za jiný klub.

Klíčová zpráva o lékařském stavu Andreje Babiše mladšího přitom vznikla v době, kdy už Protopopová pracovala pro současného českého premiéra. Více o roli zdravotního stavu Babišových dětí v kauze Čapí hnízdo čtěte zde.

Působení na resortu zdravotnictví 

Poslední tři roky Protopopová působí také na ministerstvu zdravotnictví, a to v oddělení koncepcí a strategií, kde má na starosti reformu psychiatrické péče. „Paní doktorka Dita Protopopová je zaměstnancem ministerstva zdravotnictví, pracuje na reformě psychiatrické péče, a to již téměř tři roky,“ napsal v SMS pro server iROZHLAS.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Ten přitom popírá, že by se s lékařkou znal blíže. S paní Protopopovou se znám jen profesně kvůli reformě, s jejím manželem jsem se nikdy nesetkal,“ dodal. 

10 důkazů kauzy Čapí hnízdo: Babišovy e-maily, dohled na staveništi, report banky i platba za akcie

Číst článek

Komunální volby

V letošních říjnových komunálních volbách Protopopová vedla kandidátku hnutí ANO v Praze 8. Šéf pražské organizace Jan Říčař odmítá, že by byla dosazena do čela kandidátky kvůli kontaktům s Andrejem Babišem. Prý se angažovala v oblastní organizaci. „Byla vybrána a zvolena oblastní organizaci,“ uvedl Říčař pro server iROZHLAS.cz.

Hnutí ANO ale skončilo v Praze 8 až na čtvrtém místě a Protopopová se stala členkou zastupitelstva. V úterý oznámila, že na funkci kvůli „lživým informacím“ v médiích rezignuje.

Do politiky jsem nevstupovala, abych ohrozila svou rodinu, a tlak, který nejen na mě, ale hlavně na mé nejbližší v posledních hodinách je, je neúnosný. K dnešnímu dni jsem se proto rozhodla rezignovat na svůj zastupitelský mandát na Praze 8,“ napsala Protopopová v prohlášení. V roce 2017 se za hnutí ANO neúspěšně pokoušela získat i poslanecký mandát.

Server Seznam Zprávy totiž vypátral Andreje Babiše mladšího, který se ukrývá ve Švýcarsku. Ten reportérům řekl, že ho manžel Protopopové Petr Protopopov unesl proti jeho vůli na Krym.

Protopopová se narodila 20. ledna 1980 v Bratislavě. V letech 1998 až 2004 studovala všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové, kde i po studiích působila jako odborný asistent. Pracovala ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, v Psychiatrické léčebně v Havlíčkově Brodu a byla také v zahraničí. Jako lékařka pracovala naposledy v Národním ústavu pro duševní zdraví (NÚDZ).

Příjmení Protopopové za svobodna je Kalnická. Její otec je Juraj Kalnický, slovenský básník, prozaik a pedagog. Pracoval v různých institucích, mimo jiné na ministerstvu školství, Univerzitě Komenského v Bratislavě nebo Univerzitě P. J. Šafárika. V letech 2002 až 2006 byl ředitelem Slovenského institutu v Moskvě.

Ještě během úterního dopoledne měla Protopopová na facebooku dva profily – jeden soukromý a jeden jako známá osobnost. Během dne ale oba profily zmizely. 

Tereza Čemusová, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme