Poradenství zprvu bez výsledků a zdarma. Jak lékařka Protopopová na ministerstvu radila Babišovi?

Loni se její jméno v kauze údajného zavlečení Andreje Babiše mladšího na Krym skloňovalo ve všech pádech. A brzy se o ní bude znovu mluvit. Kriminalisté mají do června osvětlit, jakou roli Dita Protopopová (ANO) v celém případu sehrála. Bývalá ošetřující lékařka premiérova syna nadále pracuje pro ministerstvo zdravotnictví, dříve působila dokonce jako poradkyně Andreje Babiše (ANO). Server iROZHLAS.cz proto zjišťoval podrobnosti o jejím angažmá.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tři roky staré angažmá Protopopové u Babiše příliš neosvětlil ani současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Tři roky staré angažmá Protopopové u Babiše příliš neosvětlil ani současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Stanoviska, připomínky, posudky. Tak vypadala poradenská činnost lékařky Dity Protopopové, kterou v roce 2017 poskytovala ministerstvu financí. Konkrétně přímo tehdejšímu šéfovi resortu a nynějšímu premiérovi Andreji Babišovi (oba ANO).

Policie ukončila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, Andreje Babiše mladšího bude vyšetřovat samostatně

Číst článek

Celkem šlo o osm konzultací, které se týkaly především reformy psychiatrické péče. Připomínkovala ale i třeba dotační program ministerstva pro místní rozvoj na podporu investic do zdravotnictví.

A dělala to bezplatně, jak vyplývá z kontraktu, který server iROZHLAS.cz od resortu financí získal s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím.

‚Pracovala zadarmo‘

Andrej Babiš si Ditu Protopopovou jako poradkyni přivedl na ministerstvo financí už o rok dříve – smlouvu poprvé podepsala v únoru 2016. Zatímco ale pro 2017 jsou k dispozici konkrétní výstupy (byť třeba jen konzultace po telefonu), za rok 2016 materiály chybí.

Co přesně v roce 2016 pro ministerstvo dělala, nevysvětlila ani sama Protopopová. „Máme výkonný výbor, tak později,“ řekla pouze do telefonu a zavěsila. Na další telefonáty už nereagovala, stejně tak na dotazy zaslané v SMS.

  • Kauza kolem Andreje Babiše mladšího vypukla loni v listopadu poté, co ho reportéři serveru Seznam Zprávy vypátrali ve Švýcarsku. Babiš mladší novinářům vylíčil, že ho lékařčin manžel (a jeho tehdejší pečovatel) Petr Protopopov nedobrovolně odvezl na Ruskem anektovaný poloostrov Krym.
  • Pražští kriminalisté možné zavlečení Babiše mladšího prověřovali už v roce 2017 poté, co je o tom e-mailem zpravil on sám. Případ nicméně odložili, proto nyní jejich postup prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů.
  • Policie případ znovu otevřela po odvysílání reportáže. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman Seznamu řekl, že vyšetřování by mělo skončit v červnu. Státní zástupce Jan Lelek nechtěl věc komentovat. „Nadále probíhá prověřování, tudíž nebudu poskytovat žádné informace,“ reagoval na dotaz iROZHLAS.cz.

Tři roky staré angažmá Protopopové u Babiše příliš nevysvětlil ani současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ten přitom v té době na resortu působil jako tajemník a spolu se současným premiérem byl zadavatel kontraktu. Protopopovou měl dle potřeby úkolovat, ta zase měla své výstupy odevzdávat výlučně buď Vojtěchovi, nebo Babišovi.

Adam Vojtěch tvrdí, že její práce v daném roce spočívala hlavně v účasti na debatách o reformě psychiatrické péče. „Paní doktorka Protopopová zastupovala ministerstvo financí na ministerstvu zdravotnictví v rámci reformy psychiatrické péče. Pokud vím, pracovala zadarmo,“ reagoval pouze a odkázal na ministerstvo financí. „Já sám jsem s ní tuto problematiku průběžně konzultoval,“ doplnil.

To však byl pouze jeden z úkolů, k jejichž plnění se Dita Protopopová zavázala podpisem poradenské smlouvy. Dále měla zpracovávat analýzy, posudky a koncepční materiály, poskytovat konzultace a informační podporu k materiálům na vládě z oblasti psychiatrické péče.

Smlouvy Dity Protopopové o poskytování poradenství pro Andreje Babiše v letech 2016 a 2017 si můžete prohlédnout níže (text pokračuje pod dokumenty):

V době svého působení na ministerstvu financí Protopopová rovněž sepsala zdravotní zprávu, podle níž se Andrej Babiš mladší nemohl účastnit trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. Vyšetřování možného dotačního podvodu policie tento týden dokončila, přičemž premiérova syna z případu vyloučila a bude ho vyšetřovat samostatně.

Tajnůstkářské ministerstvo

V květnu 2017 začala Protopopová pracovat i pro ministerstvo zdravotnictví. A stejně jako na financích souviselo její poradenství především s reformou psychiatrické péče. O několik měsíců později pak na resortu získala plný úvazek, který platí dodnes.

Stejně jako v případě ministerstva financí žádal server iROZHLAS.cz (s pomocí informačního zákona) o poskytnutí základního přehledu pracovních vztahů, výše finanční odměny i veškerých dokumentů a materiálů, jež Protopopová během svého angažmá vyprodukovala. Ministerstvo ale kompletní údaje odmítlo poskytnout s tím, že pro veřejnou diskusi nejsou nezbytné.

„Jedná se sice o záležitost veřejného zájmu, žadatelka má v dané situaci postavení společenského hlídacího psa ve smyslu platového nálezu, není však splněna podmínka nezbytnosti znalosti údaje o výši odměny konkrétního zaměstnance,“ píše se v odpovědi ministerstva, která do redakce iROZHLAS.cz dorazila minulý týden. S poskytnutím výše odměny navíc sama Protopopová podle dokumentu výslovně nesouhlasila.

Psychiatrička měla také částečný úvazek v Národním ústavu duševního zdraví, ovšem v souvislosti s děním okolo Babiše mladšího z klecanského ústavu, vedeného známým psychiatrem Cyrilem Höschlem, loni odešla.

Protopopová zároveň v roce 2017 kandidovala za ANO neúspěšně ve sněmovních volbách. Loni pak vedla kandidátku hnutí v komunálních volbách na Praze 8, na post v zastupitelstvu ale posléze rezignovala.

Jaký byl vývoj celé kauzy kolem Andreje Babiše mladšího, ukazuje následující časová osa:

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme