Protopopová skončila jako tajemnice rady vlády pro duševní zdraví. Podle Vojtěcha na vlastní žádost

Dita Protopopová opustila pozici tajemnice rady vlády pro duševní zdraví. Psychiatričku, která před několika lety sepsala posudek na premiérova syna Andreje Babiše mladšího, nahradila Ivana Svobodová. Okolnosti odchodu nejsou známé. S informací přišel server Seznam Zprávy. Protopopová působila ve funkci od listopadu roku 2019, kdy ji jmenoval právě premiér Andrej Babiš (ANO), který vládní radě předsedá.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dita Protopopová. | Zdroj: Facebook

Na zasedání vládní rady se o odchodu Protopopové zmínil ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch už 1. července.

„Tajemnicí rady bude jmenována pro další období Ivana Svobodová, na kterou se již členové rady mají obracet už nyní,“ píše se podle serveru Seznam Zprávy v zápisu z jednání. Vojtěch lékařce poděkoval za odvedenou práci pro radu vlády i pro reformu péče o duševní zdraví.

Izolovali mě jako nevhodného svědka kauzy Čapí hnízdo, zopakoval Andrej Babiš mladší

Číst článek

„Udělala pro oblast reformy péče o duševní zdraví obrovský kus práce. Myslím si, že odborná veřejnost to tak vnímá. Má ale jinou nabídku, takže se rozhodla ukončit působení na ministerstvu zdravotnictví,“ uvedl Vojtěch v pátek pro Radiožurnál.

Rada vznikla v říjnu 2019 a má za cíl koordinovat v oblasti reformy péče o duševní zdraví ministerstva, kraje, obce a poskytovatele sociálních služeb. Protopopová byla ve funkci tajemnice od zřízení rady, jmenoval jí Babiš, který radě předsedá.

V kauze Čapí hnízdo lékařka zpracovávala posudek na Babišova syna, který mu měl pomoci vyhnout se trestnímu stíhání. Její posudek státní zástupce v době prošetřování zamítl. Babiš mladší se proti jejímu posudku několikrát vyhradil. Letos v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz uvedl, že nemocný v roce 2008 nebyl a že Protopopová o jeho stavu lhala.

V současnosti už je stíhání Babiše mladšího v kauze zastavené. Stíhaný je pouze premiér a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. 

Lékařka Protopopová končí v Národním ústavu duševního zdraví. ‚Kauza obtěžuje pacienty i zaměstnance,‘ říká

Číst článek

Únos na Krym

Policie také prověřovala manžela lékařky Petra Protopopova kvůli zavlečení Babiše mladšího na Krym. Premiérův syn poslal v lednu 2018 policii e-maily, podle kterých ho měl Protopopov unést. Podle vyjádření Babiše mladšího s ním Protopopov manipuloval proti jeho vůli a vyhrožoval i fyzickým násilím.

Dita Protopopová pracovala jako poradkyně Andreje Babiše v době, kdy byl ministrem financí. Po vypuknutí kauzy kolem Babiše mladšího v roce 2018 opustila svou pozici v Národním ústavu duševního zdraví, podle tehdejších vyjádření kvůli mediálnímu tlaku. Následně pracovala na ministerstvu zdravotnictví. V roce 2017 neúspěšně kandidovala do sněmovny za hnutí ANO.

onz, sva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme