Když člověk trpí schizofrenií, neznamená to, že by byl nesvéprávný, uvedla psychiatrička Protopopová

Psychiatrička Dita Protopopová, jedna z významných postav současného dění kolem syna premiéra Andreje Babiše, poskytla první rozhovor od zveřejnění reportáže Seznam Zprávy. Pro server Aktuálně.cz řekla, že člověk, který trpí schizofrenií, nemusí být nesvéprávný. Dále uvedla, že po rezignaci na post v Národním ústavu duševního zdraví (NÚDZ) si ponechá místo na ministerstvu zdravotnictví. S politikou ale podle svých slov končí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dita Protopopová kandidovala v komunálních volbách za ANO v Praze 8. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dita Protopopová v minulosti pro policii v Národním ústavu duševního zdraví vypracovala zprávu o duševním stavu Andreje Babiše mladšího a podle svých slov je přesvědčená, že v péči o syna premiéra nepochybila.

Podle psychiatričky lze na výpověď člověka trpícího schizofrenií brát zřetel, byť je to velmi individuální. „A právě proto je u lidí s duševním onemocněním například v soudních řízeních a sporech vždy důležité posouzení jejich stavu zcela nezávislým znalcem, aby tam nedocházelo k nějakým zkreslením,“ řekla lékařka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Psychiatr Höschl popírá slova prezidenta. ‚Nikdy jsem neřekl, že má Andrej Babiš mladší schizofrenii,‘ říká

Číst článek

Je důležité, aby se zajistilo jednak, že to samotné vypovídání u policie nebude mít vliv na zhoršení zdravotního stavu, a jednak, aby se rozlišilo, kde je člověk schopen podat objektivní informace a kde je schopen stát si za sebou,“ uvedla. Právní zástupce Babiše juniora tvrdí, že jeho klient není výpovědi schopen.

Andrej Babiš mladší je mezi obviněnými v kauze dotačního podvodu, který se týká farmy Čapí hnízdo. S manželem psychiatričky Petrem Protopopovem odcestoval do Ruska, na anektovaný Krym a na Ukrajinu, což premiérův syn v rozhovoru s reportéry Seznamu označil za únos. S tím nesouhlasí jak Protopopov, tak Andrej Babiš starší.

Dita Protopopová se v rozhovoru pro Aktuálně.cz odmítla k cestám svého manžela a Babiše juniora vyjádřit. Odmítla odpovědět, zda je běžný lékařský postup, že lékař doporučí pacientovi výjezd do zahraničí se svým manželem či zda některé další své pacienty svěřila svému muži do péče. Opakovaně uvedla, že jde o osobní a rodinnou věc.

S politikou končí, na ministerstvu zůstane

Ohledně toho, že Babiš odhalil veřejnosti, že jsou jeho syn a dcera z prvního manželství duševně nemocní, řekla lékařka, že to podle ní muselo dát obrovskou odvahu vyjít s tím na povrch.

Lékařka Protopopová končí v Národním ústavu duševního zdraví. ‚Kauza obtěžuje pacienty i zaměstnance,‘ říká

Číst článek

„Přijde mi, že teď si musíme všichni uvědomit, že nemůžeme používat osobní tragédie a další věci pro nějaké politické boje,“ uvedla Protopopová.

Po rezignaci na post v Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech psychiatrička zůstane na ministerstvu zdravotnictví, kde bude pokračovat v reformě péče o duševní zdraví.

„Moje úloha bude stejná. Jsem gestorem jednoho z projektů. V gesci toho mého je financování reformy. (...) Jsem koordinátor, ne ten, kdo rozhoduje o té věci. Aktuálně je na ministerstvu zaměstnaných přes sto padesát lidí v reformě psychiatrie a já jsem jeden z nich a budu v tom pokračovat,“ vysvětlila.

V politice se už angažovat nechce, podle svých slov proto, že chce měnit a posouvat věci, a ne získávat „nějaké mandáty a frčky“. Prototopová v letošních komunálních volbách kandidovala za ANO jako jednička na Praze 8, kde byla zvolena zastupitelkou. Na svůj mandát po vypuknutí kauzy s Babišem mladším rezignovala.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme