Diváci prezidentského duelu ocenili vyrovnanost a věcnost debaty
Poslední rozhlasový duel prezidentských kandidátů před druhým kolem voleb sledovali v pražském divadle Minor příznivci jak Miloše Zemana, tak Karla Schwarzenberga. Vystoupení svých favoritů obě skupiny považují za vydařené. Dva oslovení diváci zastupující dva různé názorové proudy se shodují, že budoucí prezident by měl národ sjednocovat, nikoli rozdělovat.
Jiří Bejlovec podporuje Miloše Zemana, Dan Truksa je voličem Karla Schwarzenberga. Oba muži, kteří přímo v sále sledovali předvolební debatu, jsou přesvědčeni, že jejich kandidát v ní uspěl.
„Samozřejmě. Já si myslím, že Miloš Zeman jako schopný rétor měl částečně navrch. Je to ale složité, protože v Praze je víc voličů Karla Schwarzenberga. A když je tady takový duel, dostane se sem více jeho voličů a podle toho potlesk v sále vypadá,“ říká Bejlovec.
Hosty Ozvěn dne na Radiožurnálu byli Jiří Bejlovec a Dan Truksa, dva diváci, kteří v pražském divadle Minor sledovali předvolební duel Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga
„Já si myslím, že debata byla celkově vyrovnaná a vrátila se zas konečně do linie věcného řešení problémů a toho, který z kandidátů by se měl stát prezidentem,“ doplňuje Truksa, který zároveň přiznává, že v určitých oblastech se shodne i s Milošem Zemanem.
„Souhlasím s ním v tom, na čem se shodli i sami oba kandidáti, třeba v otázce homosexuálních párů a adopcí,“ uvádí příklad. Jiří Bejlovec přitakává: „V čem se shodnou, tam to pochopitelně osloví mě. A Karel Schwarzenberg samozřejmě občas říká i obecné věci, jako že kandidát má být slušný, s čímž nelze než souhlasit.“
Za podobné debaty je rád, protože si podle nich lze udělat vlastní názor: „Co se týče osobních útoků, v těch duelech se mi to zdá vyrovnanější, než jak to pak interpretují média. Když je člověk zkoukne od začátku do konce, může si udělat vlastní obrázek a nemusí se řídit podle médií, která mají určité vlastníky a podle toho vypadá jejich obsah.“
VIDEO: V duelu prezidentských finalistů došlo na vtipy i vzájemné omluvy
Číst článek
„Média samozřejmě drobně přispěla k tomu, že se skandalizují některé národnostní otázky či otázka Benešových dekretů,“ souhlasí Truksa a pokračuje:
„Já bych byl rád, kdyby se debata i nadále vedla ve věcném duchu a kultivovaně.“ Absolutně prý není pro to, aby kandidáti šli ostře do sebe a jiskřilo to.
Podle Bejlovce je prý při debatách jasně vidět, že každý tábor diváků tleská jen svému kandidátovi, ačkoli občas člověk ocení i to, co řekne ten druhý kandidát. „Ale hrajeme si na to, že ať ten náš kandidát řekne cokoli, i kdyby to bylo svahilsky, tak se mu tleská,“ myslí si.
Redaktor Ľubomír Smatana zachytil atmosféru v divadle Minor. Debatu sledoval také komentátor Českého rozhlasu 6 Radko Kubičko
Prezident by měl sjednocovat, ne rozdělovat. Na tomto tvrzení se oba muži jednoznačně shodují. O své volbě měli prý oba jasno už dlouho před tím, než volební kampaň vůbec začala. A oba jsou připraveni respektovat nového prezidenta i v případě, že se jím stane ten, kterému svůj hlas nedají.
Debatu sledoval komentátor Českého rozhlasu 6 Radko Kubičko. Ten dle svých slov chápe obavu kandidátů, že by mohli diváky a posluchače nudit.
„Duelů a debat už bylo hodně, argumenty se často opakují. Když se vžijeme do psychiky těchto dvou lidí, kteří neustále společně takto čelí dalším duelům, musí se to na nich projevit. Ale taková je politika. Koneckonců v zemích, kde se volí přímo, jde o toto vždycky a kandidáti musí tím martyriem projít. A třeba ve Spojených státech je ta zátěž je ještě mnohem horší,“ říká.
Na voliče zabírá humor
Přesto jsou podle něj oba soupeři stále ve formě, i když už je na nich vidět určitá únava. „Co mě u Miloše Zemana trochu překvapuje, je, že s Karlem Schwarzenbergem trochu prohrává v tom, v čem se čekalo, že bude silnější, a to je v humoru. On byl znám těmi bonmoty, ale možná přece jen trochu podlehl nervozitě,“ myslí si komentátor a pokračuje:
„Schwarzenberg je uvolněnější, protože má asi pocit, že nemá co ztratit. Do jiné volby tohoto typu už asi nepůjde. Zároveň jsou oba kandidáti naprosto antimarketingové typy. Jsou to starší pánové, chovají se někdy naprosto nepředvídatelně. Ale na lidí zabírá právě ten humor.“
Poměrně smířlivý a nekonfliktní tón debaty může podle Kubička souviset s tím, že už všechny argumenty byly několikrát slyšet. „Sice na sebe stále útočí, ale chovají se k sobě docela gentlemansky. Dnes se ukázalo, že se dokážou i omluvit. Není u nich cítit ta nenávist jako u jejich táborů. Ty jsou podle jejich vlastních slov radikálnější než oni sami. Pánové se sice trochu navzájem shazují, ale zároveň se respektují,“ shrnuje komentátor.