Divadlo na Vinohradech čeká rekonstrukce za víc než miliardu korun. Zavřené bude nejméně rok

Známé pražské Divadlo na Vinohradech plánuje rekonstrukci za víc než miliardu korun. Půjde o kompletní opravu vnější i vnitřní části budovy, proto bude na víc než rok uzavřené. Zatím není jasné, kdy přesně rekonstrukce začne, ale soubor už hledá dočasné působiště.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divadlo na Vinohradech

Divadlo na Vinohradech | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Herci na jevišti vinohradské scény pilně zkoušejí na nejbližší premiéru, v zákulisí a nejenom tam se mezitím vedou jednání o velké opravě divadla a budoucnosti souboru.

„Teď v době, kdy ještě nevíme, kdy rekonstrukce začne, vyjednáváme s regionálními stagionami, kde bychom mohli hostovat, kde bychom mohli jezdit na zájezdy a s magistrátem se zajistíme, kde by mohlo divadlo po době rekonstrukce na vinohradech hrát,“ říká šéf Vinohrad Tomáš Töpfer.

Mluvčí Ovčáček? Není to Hamlet, jen postavička z kabaretu, říká představitel hradního úředníka

Číst článek

„Mluvíme o rekonstrukci už rok, protože k ní dojít musí. Už máme dokonce výměr na naši technologii, kterou musíme do konce sezony přestat používat. Nevyhovuje žádným normám, je 90 let stará a už nefunguje,“ dodává Töpfer.

Podle radního pro kulturu Jana Wolfa bude vinohradská scéna zavřená možná i víc než rok. „Pokud dojde k centrální rekonstrukci, tak se nedá počítat s kratší variantou. Co se týká finančních prostředků, tak momentálně jich je dost. Bavíme se o dvou základních typech rekonstrukce. Jevištní by měla stát okolo 250 milionů korun, zbylá část 750 milionů by měla padnout na zbylou rekonstrukci divadla, tedy fasádu nebo možnou přístavbu. Chceme, aby divadlo mohlo bez dalších zásahů sloužit další spoustu let.“

Opravit se musí celá budova, která je ve špatném stavu. A hlavně jeviště, které je původní - tak jak jej budoval František Křižík, proto se mu také říká křižíkovo. „To je základní gordický uzel scénografie, kterou nemůžeme používat. Už jsme dokonce museli scénografii předělávat a vyřadit z repertoáru některé kusy, které už nemůžeme hrát,“ říká Töpfer.

„Jeviště je v havarijním stavu a v podstatě je nebezpečné. Je zajímavé tím, že pochází z roku 1926, takže předpokládám, že máme nejstarší technologii minimálně v České republice,“ potvrzuje šéf jevištní techniky Lukáš Mathe.

Divadlo letos oslaví 110 let existence. Od svého otevření v roce 1907 nikdy neprošlo kompletní rekonstrukcí.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme