Dívka, kterou zabil meningokok, se zřejmě nakazila v rodině

Epidemiologové pravděpodobně našli zdroj nákazy meningitidy, na kterou minulý týden zemřela v ústecké nemocnici třináctiletá dívka. Z výsledků odebraných vzorků vyplývá, že se zřejmě nakazila mezi rodinnými příslušníky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Ústavu soudního lékařství

V Ústavu soudního lékařství | Foto: www.fnspo.cz

Hygienici po úmrtí dívky odebrali mezi rodinnými příslušníky a spolužáky děvčete celkem 70 vzorků. Tři z nich povezou do pražské laboratoře kvůli podezření na přítomnost meningitidy.

"Máme tři osoby, kde se může jednat o nosičství bakterie, která vyvolala onemocnění u dívky. S největší pravděpodobností k přenosu nákazy mohlo dojít v rodině," potvrdil ředitel Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Josef Trmal.

Podle něj je možné, že některý z členů rodiny je pouze přenašečem nemoci. "V populaci je to obvyklé, u někoho se meningitida vůbec nemusí projevit," vysvětlil. Prokázat odhad hygieniků musí ještě podrobné testy.

Lidé, s nimiž se žákyně osmé třídy lovosické základní školy stýkala, musejí nyní dodržovat přísný hygienický režim. Spolužáci dívky nesmějí být vystaveni nadměrné zátěži v hodinách tělesné výchovy. Kvůli obavě z meningokoka zrušili místní házenkáři v sobotu extraligový zápas s Jičínem.

Nemoc měla u dívky rychlý průběh. První příznaky napadení meningokokem se u ní objevily 28. listopadu, o den později zemřela na zástavu srdce v ústecké Masarykově nemocnici. Proti meningitidě typu A a C existuje vakcína. Podle lékárníků se nyní zvýšil počet lidí, kteří vakcínu žádají.

Meningokokové onemocnění zpočátku vypadá jako chřipka. Mezi nejčastější příznaky patří celková nevolnost, vysoká teplota, zvracení, zimnice a bolest hlavy. Onemocnění se šíří kapénkovou infekcí. Inkubační doba je jeden den až šest dnů.

Loni zaznamenali hygienici v Ústeckém kraji 14 případů meningokokového onemocnění. Šest z nich skončilo smrtí nemocného. Nejčastější příčinou úmrtí byl meningokok typu B, proti němuž lékaři nemají k dispozici očkovací vakcínu.

Martin Hromádka, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme