Dívka z fotky v ohrožení. Na Facebooku lidé vyzývali k jejímu lynčování

Policie nahlásila facebookovou stránku, která vyzývala k lynčování mladé skautky Lucie Myslíkové známé z fotky z prvomájového průvodu. Na svém twitteru o tom informovalo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skautka „Bobo“ naproti účastníkovi neonacistického pochodu. | Foto: Vladimír Čičmanec

„Policie vyhodnocuje související rizika, přijímá kroky k zajištění bezpečí dívky a zvažuje právní kvalifikaci tohoto nebezpečného jednání," napsalo na twitteru Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám.

„Můžu potvrdit, že se případem zabýváme, ale nic bližšího vám sdělit nemohu," sdělila serveru iROZHLAS.cz mluvčí jihomoravských policistů Andrea Cejnková. Ministerstvo vnitra, pod které centrum patří, momentálně neodpovídá.

Mladou skautku Lucii Myslíkovou, která má v oddíle přezdívku Lála, proslavila fotka, kterou zveřejnil Vladimír Čičmanec na svém Facebooku. Na ní byla zachycena v rámci prvomájové demonstrace s účastníkem průvodu extremistů.

Slavnou skautku zpráva znepokojila. "Ve všech svých mediálních vyjádřeních jsem se snažila upozorňovat na prorůstání nenávistného až fašistického uvažování do mainstreamu a na jejich zvyšující se toleranci v dnešní společnosti. Nepředpokládala jsem, že důkaz toho, co popisuji, se ukáže takto rychle. Považuji za alarmující, že je v České republice lidem, kteří se nenásilně staví za hodnoty humanity a proti nenávisti a fašismu, veřejně vyhrožováno násilím a lynčováním," napsala na Facebooku.

Lucie přišla s dalšími skauty na akci Kdo si hraje, nehajluje, u které organizátoři účastníky vyzývali, aby si připravili nějakou aktivitu, která by zároveň upozornila na to, že nacionalismus není alternativou a že je potřeba se proti nacionalistickým výrokům ohradit. „Někdo by možná řekl, že jsme je provokovali, ale podle nás bylo na místě ukázat, že jsme proti tomu, co říkají, i proti tomu, že tam vůbec jsou. A někteří z nich se prostě neudrželi a chtěli si to s námi vyříkat," řekla v rozhovoru pro Radio Wave Lucie.

Fotografie mladé skautky čelící radikálnímu demonstrantovi se dostala do českých i světových médií. Zveřejnily ji například britský list The Guardian nebo americká zpravodajská stanice CNN.

Petr Jadrný, Veronika Šírová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme