Autobus strhlo tornádo, s otevřenou zlomeninou došla pro pomoc. ‚Měla jsem celou hlavu od krve,‘ líčí dívka

Osmnáctiletá Barbora Verbíková jela ve čtvrtek autobusem z Hodonína do Tvrdonic, v nichž bydlí, když autobus mezi Lužicemi a Mikulčicemi strhlo tornádo ze silnice. I když měla pohmožděné obě nohy a otevřenou zlomeninu ruky, došla k silnici a přivolala pomoc pro ostatní lidi na místě nehody. „První myšlenka byla zavolat pomoc,“ popsala ve středu.

Tvrdonice (Břeclavsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Když to autobus sebralo, byl to nepopsatelný pocit. Jsem ráda, že jsme to všichni přežili,“ uvedla dívka | Zdroj: Koláž iROZHLAS

V autobuse byli v okamžiku nehody tři lidé. Kromě Verbíkové a řidiče ještě další dívka, kterou později přepravil vrtulník rakouské záchranné služby do nemocnice ve Vídni. Šlo o čtrnáctiletou Silvii Mackovou (o jejím příběhu jsme psali zde).

„Když to autobus sebralo, byl to nepopsatelný pocit. Jsem ráda, že jsme to všichni přežili. Když bylo po všem, ještě jsem mluvila s tou druhou holkou. Podívala se mi do očí a řekla, že potřebuje pomoc. Byla do poloviny těla zaklíněná. Tak jsem jí řekla, že pomoc seženu,“ popsala minuty bezprostředně po nehodě.

Autor videa s ‚Milunou‘: Při tornádu mi nefungoval selský rozum, ale ať každý vidí ten kafemlejnek

Číst článek

O mobilní telefon při nehodě přišla, stejně jako o osobní doklady. Jak se dostala ven z autobusu, si nepamatuje.

„Ten autobus se zastavil o budovu sklepa s přístavbou. I tam byli lidi, tři nebo čtyři, ale byli zranění a telefon neměli. Ukázali mi ale směr k silnici, sama jsem skoro nic neviděla, měla jsem hlavu celou od krve,“ líčila dívka.

Zastavení auta

Podařilo se jí dojít několik desítek metrů k silnici, kde kus od ní zastavilo auto. Volala na něj a mávala a řidič přijel blíž.

„Ptal se mě, co má udělat, když viděl otevřenou zlomeninu a krev všude. Tak jsem mu řekla, že je potřeba záchranka pro několik lidí, že je tam holka ve věku tak do osmnácti let zaklíněná v autobuse a další zranění. Tak zavolal záchranku, naložil mě do kufru od auta a odvezl do hodonínské nemocnice,“ vylíčila Verbíková, která je už 11 let členkou hasičského oddílu v Tvrdonicích na Břeclavsku.

Nyní už je studentka Integrované střední školy Hodonín doma z nemocnice, zotavování ze zranění, která při nehodě utrpěla, ale ještě nějakou dobu potrvá.

„Mám sešitou ruku, hlavu, obě nohy pohmožděné a tu pravou ještě rozseknutou. Budu mít nařízené rehabilitace, momentálně jsem ráda, že se postavím, zkouším trochu chodit,“ řekla dívka.

Při čtvrtečním tornádu, které nejhůř postihlo Moravskou Novou Ves, Mikulčice, Lužice, Hrušky a část Hodonína, se zranily stovky lidí, šest jich kvůli bouři zemřelo. Bouře poničila přes 1200 budov.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme