Divočáky na Zlínsku loví i policejní odstřelovači. Skolili jich 38

Policejní odstřelovači dosud ulovili v oblasti nákazy africkým morem prasat na Zlínsku 38 divočáků. Do jejich odstřelu se zapojili před 14 dny. V uplynulém týdnu ulovili policisté 27 kusů černé zvěře, v prvním týdnu jejich zásahu to bylo 11 zvířat. Informovala o tom tisková mluvčí Policejního prezidia Eva Kropáčová.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prase divoké | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Odstřelovači podle ní ve většině případů ulovili prasata střední váhy, takzvané lončáky. „Všechna prasata byla z místa posléze odvezena pracovníky krajské veterinární správy,“ uvedla Kropáčová.

Policisté budou v odstřelu prasat na Zlínsku pokračovat, jejich zásah je předběžně naplánován až do konce ledna příštího roku. Policie spolu s veterináři proto opakovaně apeluje na veřejnost, aby dodržovala zákaz vstupu do míst, ve kterých se odstřelovači pohybují.

Zákaz vstupu do červené zóny. Na Zlínsku zesilují boj proti africkému moru prasat

Číst článek

Do lovu divočáků se zapojilo 16 odstřelovačů, kteří pracují v 18 honitbách. Jejich zásahy jsou naplánované především na noc. Policisté mají k dispozici odstřelovací pušky doplněné tlumiči, zařízením pro noční vidění a termovizí. Jsou schopni zasáhnout zvíře na vzdálenost 150 až 200 metrů.

Při střelbě mají pokyn mířit na hlavu, případně takzvaně na komoru, aby divoké prase padlo na místě a neroznášelo krví případnou nákazu do okolí. Odklízení zastřelených divočáků mají na starosti veterináři ve spolupráci s myslivci a hasiči.

Nasazení policie do boje s africkým morem prasat schválila minulý měsíc vláda. Nákaza není nebezpečná pro člověka, vedle divočáků však zabíjí i prasata domácí. První případ choroby v Česku potvrdili veterináři u dvou uhynulých zvířat nalezených v červnu na okraji Zlína, od té doby jí podlehla více než stovka divočáků.

V polovině července stát nařídil intenzivní lov divokých prasat na celém území ČR, v ohnisku nákazy povolili veterináři jejich odlov v září.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme