USA 0:1 Česko

Dlouho očekávanou koncepci zdravotnictví vzala vláda na vědomí

Vláda vzala na vědomí koncepci zdravotnictví na příští čtyři roky. Má mimo jiné stabilizovat finanční situaci systému a snížit zadlužení v resortu. Zdravotnictví staví jako veřejnou službu. Nezvyšuje spoluúčast pacientů a má ambici zlepšit zdravotní stav občanů a zvýšit práva pacientů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie a Kramářova vila | Foto: Jan Rosenauer

Dlouho připravovaný materiál ministryně zdravotnictví Milada Emmerová počítá například s částečným oddlužením Všeobecné zdravotní pojišťovny, spravedlivějším rozdělování pojistného nebo s tím, že o síti zdravotnických zařízení by měly rozhodovat kraje ve výběrových řízeních.

Poslední verze koncepce z dílny ministryně Emmerové předpokládá, že by Konsolidační agentura odkoupila část pohledávek Všeobecné zdravotní pojišťovny. O síti zdravotnických zařízení by rozhodovaly kraje ve výběrových řízeních. S vítěznými poskytovateli péče by zdravotní pojišťovny musely uzavřít smlouvu. Peníze vybrané na pojištění by si pojišťovny měly rozdělovat podle skladby svých klientů.

"Zákony, které jsou určitými taktickými kroky z této koncepce vyplývajícími, jsou hotové a budou předloženy k projednávání ve Sněmovně do konce června nebo poloviny července maximálně," uvedla v úterý Emmerová. České zdravotnictví čeká na koncepci již 15 let, ročně spotřebuje kolem 180 miliard korun, a přesto vytváří stále nové dluhy.

Pacienti zřejmě budou moci nahlížet do svých chorobopisů

Vláda ve středu večer přijala novelu, která má umožnit pacientům nahlížet do své zdravotní dokumentace a pořizovat si z ní kopie. Po smrti pacienta by pak mohli do jeho dokumentace nahlížet i příbuzní zemřelého.

Tisícikorunu na nákup školních pomůcek by neměli dostávat všichni rodiče prvňáčků, ale jen ti, kteří pobírají dětské přídavky. Ministerstvo práce a sociálních věcí původně navrhovalo plošné přilepšení, kabinet ale chce pomoci jen sociálně slabším rodinám. Novely ještě musí schválit parlament a podepsat prezident.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme