Dlouholetí členové ODS opouštějí stranu

Část dlouholetých členů ODS opustila stranu a před komunálními volbami sestavuje vlastní kandidátky. Petr Nečas chce tento trend řešit. Naopak David Vodrážka má za to, že jde o přirozenou generační výměnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference ODS | Foto: Tomáš Adamec

Občanské demokraty čeká o víkendu volební kongres. Zvolení Petra Nečase předsedou ODS je téměř jisté. Nový šéf se však kromě vládní agendy bude muset vypořádat i s postupným, ale viditelným odlivem letitých členů strany. Odchod známých tváří, který souvisí s vnitrostranickým bojem před komunálními volbami, zaznamenaly některé regiony v jižních a středních Čechách nebo v Karlových Varech.

Přehrát

00:00 / 00:00

DRž ODS regiony.mp3

Asi nejvyostřenější je situace v jižních Čechách. ODS vyloučila ze svých řad strakonického místostarostu a cestovatele Pavla Pavla. Ten se spolu se starostou města Pavlem Vondrysem rozhodl sestavit pro komunální volby nezávislou kandidátku.

Podobný krok chystají také dnes už bývalí členové ODS v Písku. Exposlanec Tom Zajíček kritizuje především způsob boje o vliv v regionálních sdruženích strany metodou nákupu nových členů. Takzvané velrybářství se podle něj něj stále rozšiřuje:

„Ten systém nabrat nějakou velkou skupinu nových členů a poté hlasováním vytvořit nové orgány a nové vedení, to není nic nového. Všichni víme, že tenhle rys v ODS byl přítomný už léta. Ale nové na tom je to, že se to dostává už i do menších měst a už tam se používá naprosto srovnatelný způsob. V tom je to velikánské nebezpečí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Zajíček verlybářství.mp3

Zajíček chce už příští týden dojednat poslední detaily a oznámit jméno lídra. Kandidátku Volba pro město i kampaň pro komunální volby má už nachystanou i exstarosta Kladna za ODS Milan Volf. I on tvrdí, že stranu opustil kvůli čachrům, které provázely sestavování komunální kandidátky ODS:

"Já jsem z ódéesky odešel protože jsem v podstatě viděl, že to je strana, která už vůbec nemá co říct. Je to klientelismus, kde se manipulují sněmy a volby. Když například skupina, o které si myslím, že je velmi kvalitní a má co dát městu, dala najevo, že se bude ucházet o posty, tak místní kladenská rada ODS si přes noc nabrala 20 nebo 30 členů jenom proto, aby ji přehlasovala."

Přehrát

00:00 / 00:00

Nečas nic neřeknu.mp3

I vedení ODS připouští, že situace se začíná vymykat. Názory na to, jak a zda vůbec by se měl tento trend řešit se různí. Lídra strany Petra Nečase podle jeho spolupracovníků odchody zasloužilých členů trápí. Kvůli časově náročnému vyjednávání o sestavení vládní koalice se tím však zatím nemohl zabývat a situaci v ODS odmítl komentovat:

„Budeme se tím samozřejmě zabývat na výkonné radě. Víc vám k tomu neřeknu.“

První místopředseda David Vodrážka však míní, že v ODS dochází ke generační výměně a část strany to těžce nese:

Přehrát

00:00 / 00:00

Vodrážka výměna v ODS.mp3

„Někteří členové, kteří se již nedostanou na kandidátky, tak se vyjadřují, že jsou nespokojeni s prací ODS, ale ono je to trochu jinak. Přichází generační výměna a někteří lidé se s tím neumí srovnat. Je to nepříjemné, ale je to jejich rozhodnutí. Když je někdo ve straně 20 let a najednou převlékne kabát, tak to většinou nebývá chybou té strany.“

Situací v regionálních sdruženích ODS se podle Petra Nečase bude zabývat výkonná rada. Širší vedení strany se sejde dnes večer, těsně před kongresem. Vnitřní spory v krajích se však pravděpodobně budou řešit až s novým vedením.

Lucie Husárová 1, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme