Dlouholetí starostové zřejmě dostanou až čtyřměsíční odchodné, návrh schválila vláda

Dlouholetí starostové zřejmě budou dostávat vyšší odchodné než teď. Návrh ministerstva vnitra na změnu odměňování členů obecních a krajských zastupitelstev schválila vláda. Nově by místo tříměsíčního odchodného mohli dostávat čtyřměsíční.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny (ilustr. obr.) | Foto: Miroslav Zimmer

„Dnes starostové odcházejí jen s tříměsíčním platem. My jsme se rozhodli, podle délky funkčního období, rozšířit možnost ještě o další měsíc,“ vysvětluje ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL.

„Starostové, kteří skončí po třech nebo čtyřech volebních obdobích, se dost často nemají kam vracet. Firmy, ze kterých odcházeli v 90. letech do komunální sféry, už neexistují,“ dodal.

Podle návrhu by se měly celkově změnit odměny pro členy obecních a krajských zastupitelstev, které by se nově mohly vypočítávat na základě koeficientů. Teď mají všichni starostové stejné peníze, ke kterým dostávají bonusy podle toho, jak velkou obec vedou.

Starostové nejmenších obcí, kde žije do 100 obyvatel, berou dosud měsíčně 28 385 korun. Vesničtí starostové však dostávají příplatek podle počtu obyvatel 1350 korun, zatímco například v Brně se zhruba 380 000 obyvatel činí příplatek 64 348 korun.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme