Dlouhý se odvolá proti vyřazení z boje o Hrad, podpisy jsou prý špatně spočítané

Vyřazený kandidát na prezidenta Vladimír Dlouhý se obrátí na Nejvyšší správní soud. Ministerstvo vnitra mu prý při kontrole odečetlo kvůli numerické chybě výrazně víc podpisů, než by mělo. Dlouhý odevzdal petici s více než 59 tisíc podpisy, ministerstvo mu jich ale uznalo jen necelých 39 tisíc.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý dnes během po pražské Stromovce zahájil kampaň za své zvolení prezidentem.

Exministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý dnes během po pražské Stromovce zahájil kampaň za své zvolení prezidentem. | Foto: Filip Jandourek

Dlouhému tak úředníci odečetli 21 tisíc podpisů, podle něj mu jich ale měli odečíst jen 10 319. Ani tak by se však mezi prezidentské kandidáty nedostal.

„I v takovém případě by moje kandidatura nemohla být zaregistrována. Nechci zpochybňovat práci všech lidí na ministerstvu vnitra, ale tato skutečnost otvírá pro mě minimálně prostor, abych se rozhodl podat odvolání k Nejvyššímu správnímu soudu,“ vysvětlil Dlouhý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimír Dlouhý reagoval na vyřazení se seznamu prezidentských kandidátů v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Dlouhý řekl, že nechce zpochybňovat přímou volbu prezidenta, ale chce, aby se odečítání hlasů vyjasnilo. Konečné rozhodnutí soudu prý bude respektovat.

Komu by naopak takovýto způsob očištění petičních archů od neplatných hlasů pomohl, je Jana Bobošíková. Chybovost v jejích peticích úředníci spočítali na 11,5 procenta. Po odečtení nesprávných podpisů nasbírala 45 429 hlasů, odečetlo se jí tedy asi 10 tisíc podpisů.

Radiožurnál už krátce po zveřejnění rozhodnutí tuto zákonnou nesrovnalost prověřoval a o stanovisko požádal experty na právo a statistiku. Výsledek je ale nejednoznačný.

Vladimír Dlouhý předložil petici s 59 165 podpisy. Při kontrole archů úředníci spočítali chybovost v prvním vzorku na 16,2 procenta a ve druhém vzorku 18,2 procenta. Dlouhý tak ztratil více než 20 tisíc podpisů, uznali mu jich jen 38 687.

Rektor Vysoké školy ekonomické a vedoucí tamní katedry statistiky a pravděpodobnosti Richard Hindls Radiožurnálu potvrdil, že bráno pohledem statistiky jako vědního oboru dává postup ministerstva smysl a je správný. Tedy že se chybovost prvního vzorku zkoumaných podpisů má sečíst s chybovostí druhého vzorku a celková míra chyb se pak od počtu podpisů odečíst.

Výklad některých právníků je ale opačný. Podle nich se nemá chybovost jednotlivých kontrolních vzorků sčítat, ale chyby v obou vzorcích se mají zprůměrovat a o tento průměr pak petiční archy očistit.

Ministerstvo vnitra vyřadilo z prezidentské volby Bobošíkovou, Okamuru a Dlouhého

Číst článek

Martin Drtina, Květa Moravcová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme