Oddlužovací byznys v Česku nezastavila ani změna zákona. Často se na něm podílejí i advokáti

Ministerstvo spravedlnosti varuje před nekalými praktikami oddlužovacích agentur. Ty přitom už téměř rok nesmí podnikat. Přesto ale dál z lidí nezákonně mámí peníze a podle resortu se na nepoctivém byznysu podílejí i někteří advokáti. Zatím padlo pět nepravomocných sankcí. Ta nejvyšší byla 300 tisíc korun. Ministerstvo také připravuje kárnou žalobu na dalšího advokáta.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dluhy trápí tisíce Čechů (ilustrační foto) | Foto: Thomas Ulrich | Zdroj: Pixabay

Ministerstvo se již začalo zabývat firmou Dluhová poradna s.r.o. Ta podle dřívějšího zjištění Českého rozhlasu vybírala 13 tisíc za informování o průběhu takzvaného osobního bankrotu. Jakékoliv pochybení odmítla. Právě tento druh praktik je nejčastější, vysvětluje mluvčí resortu Tereza Schejbalová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nekalé praktiky oddlužovacích agentur. Poslechněte si celý příspěvek.

„Lákají dlužníky na bezplatné poradenství nebo zajištění oddlužení a slibují, že dlužník bude hradit pouze regulovanou cenu za sepsání a podání návrhu na povolení oddlužení. Teprve při osobním kontaktu se ovšem snaží dlužníky přesvědčit, že bez jejich dalších služeb za deset i více tisíc korun se dlužník neobejde,“ popisovala praktiky agentur Schejbalová

Od poloviny minulého roku můžou jakékoliv služby v oblasti oddlužení poskytovat jen advokáti, notáři, insolvenční správci a exekutoři. U jednotlivce si smí účtovat maximálně čtyři tisíce korun bez DPH za sepsání insolvenčního návrhu. Kromě nich to můžou dělat taky akreditované neziskové organizace - a to zcela zdarma. Ministerstvo řešilo už desítky případů možného porušení zákona a u dvou desítek zahájilo nebo brzy zahájí přestupkové řízení. Rychlost resortu kritizuje vedoucí dluhového poradentství Člověka v tísni Daniel Hůle.

Advokáti a oddlužování

Vláda projedná novelu insolvenčního zákona. Oddlužování již nemá být výnosným byznysem

Číst článek

„Tady trochu Insolvenční odbor ministerstva spravedlnosti zaspal. My se potýkáme s velkým množstvím případů, kdy sice insolvenční návrh našim klientům, kteří se k nám dostanou, připraví advokát, ale pravděpodobně podklady připraví nějaký jiný subjekt, který si za to nechá nepokrytě zaplatit devět, deset nebo 15 tisíc. Bojím se, že se nám tady vrací ten stav, který byl dřív,“ vyjádřil Hůle své obavy.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO nedávno podal kárnou žalobu na advokáta, který podle něj kryl činnost oddlužovací agentury. Požaduje jeho vyškrtnutí ze seznamu advokátů. Resort aktuálně připravuje další takový návrh. Kárné žaloby posuzuje Česká advokátní komora. Ministerstvo po zkušenostech s novinkou navrhuje změnu zákona tak, aby se dalo trestat i samotné nabízení služeb v oddlužování.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme