Dluhopisy na povodňové škody doporučeny ke schválení

Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil Poslanecké sněmovně schválit vládní návrh zákona o vydání dluhopisů na odstranění následků povodňových škod vzniklých v březnu letošního roku. Vládní dluhopisy by měly být emitovány ve výši 1,493 miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzhledem k malému finančnímu objemu nedoporučuje ministerstvo financí samostatnou emisi, ale zvýšit některou z plánovaných emisí státních dluhopisů; buď státních pokladničních poukázek, nebo zaknihovaných střednědobých státních dluhopisů.

Poslanci přitom v rámci rozpravy sněmovně doporučili, aby účinnost zákona rozšířila i na roky 1997 a 1998, tedy na roky, kdy ČR postihly rozsáhlé záplavy.

Stanovený rozsah škod byl vyčíslen na základě kritérií ministerstva financí. To rozhodlo, že peníze získané z dluhopisů bude možné poskytnout na odstranění škod pouze subjektům, které spravují nepojištěný nemovitý státní majetek a nepojištěný nemovitý majetek obcí, na němž vznikla škoda přesahující deset miliónů korun.

Ministerstvo zemědělství by tak mělo získat 605,8 miliónu korun, ministerstvo dopravy a spojů 601,5 miliónu korun, ministerstvo životního prostředí 28,7 miliónu korun, okresní úřady 66,9 miliónu korun a obce 190,7 miliónu korun.

Ministerstvo dopravy poskytne peníze například na obnovu silniční sítě (odplavení, podemletí, sesuvy silničních těles a opravy opěrných zdí a mostních objektů) a železniční sítě.

Ministerstvo životního prostředí poskytne peníze Krkonošskému národnímu parku na opravu lesních cest sloužících jako jediné komunikace obyvatelstvu a dále Českému hydrometeorologickému ústavu na opravu měřící techniky a hlásných systémů.

Obce využijí peníze především k nápravám škod na místních komunikacích a na zařízeních a inženýrských sítích ve vodním hospodářství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme