Dluhopisy na povodňové škody doporučeny ke schválení

Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil Poslanecké sněmovně schválit vládní návrh zákona o vydání dluhopisů na odstranění následků povodňových škod vzniklých v březnu letošního roku. Vládní dluhopisy by měly být emitovány ve výši 1,493 miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzhledem k malému finančnímu objemu nedoporučuje ministerstvo financí samostatnou emisi, ale zvýšit některou z plánovaných emisí státních dluhopisů; buď státních pokladničních poukázek, nebo zaknihovaných střednědobých státních dluhopisů.

Poslanci přitom v rámci rozpravy sněmovně doporučili, aby účinnost zákona rozšířila i na roky 1997 a 1998, tedy na roky, kdy ČR postihly rozsáhlé záplavy.

Stanovený rozsah škod byl vyčíslen na základě kritérií ministerstva financí. To rozhodlo, že peníze získané z dluhopisů bude možné poskytnout na odstranění škod pouze subjektům, které spravují nepojištěný nemovitý státní majetek a nepojištěný nemovitý majetek obcí, na němž vznikla škoda přesahující deset miliónů korun.

Ministerstvo zemědělství by tak mělo získat 605,8 miliónu korun, ministerstvo dopravy a spojů 601,5 miliónu korun, ministerstvo životního prostředí 28,7 miliónu korun, okresní úřady 66,9 miliónu korun a obce 190,7 miliónu korun.

Ministerstvo dopravy poskytne peníze například na obnovu silniční sítě (odplavení, podemletí, sesuvy silničních těles a opravy opěrných zdí a mostních objektů) a železniční sítě.

Ministerstvo životního prostředí poskytne peníze Krkonošskému národnímu parku na opravu lesních cest sloužících jako jediné komunikace obyvatelstvu a dále Českému hydrometeorologickému ústavu na opravu měřící techniky a hlásných systémů.

Obce využijí peníze především k nápravám škod na místních komunikacích a na zařízeních a inženýrských sítích ve vodním hospodářství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme