Dlužníků, kteří se musí vypořádat s exekucemi, je o třetinu méně než vloni

Podle dnes uveřejněných údajů Exekutorské komory ubývá v Česku exekucí. V první půlce letošního roku jich bylo nařízeno 320 tisíc, což je v meziročním srovnání o víc než 30% méně. Vliv mají podle prezidenta komory Jiřího Proška novela exekučního řádu a občanského soudního řádu, které zavádějí například předžalobní výzvu nebo pravidla pro spojování exekučních řízení - tedy opatření na větší ochranu dlužníků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dluhy - exekuce

Dluhy - exekuce | Foto: Ladislav Bába

„Úbytek je znatelný. Jednak je zde efekt osvěty mezi potenciálními dlužníky a jednak se podle mého názoru projevuje i úprava advokátních tarifů – to znamená, že advokáti dostávají u tzv. bagatelních pohledávek podstatně méně,“ vysvětluje Vladimír Plášil, člen prezidia Exekutorské komory.

V květnu navíc ústavní soud České republiky zrušil vyhlášku ministerstva spravedlnosti o paušálních odměnách advokátů.

„Myslím si, že je především třeba v rámci úvah o nařízení exekuce spojovat nároky tak, aby v jednom exekučním řízení byl uspokojen pokud možno maximální počet vymáhaných pohledávek. V tom jsou stále rezervy,“ myslí si Plášil.

Potenciálním dlužníkům prý doporučuje, aby si v rámci úvah o svých eventuálních výdajích a investicích uvědomili proporci možného a chtěného.

Přehrát

00:00 / 00:00

O exekucích mluvili ve vysílání Vladimír Plášil, člen prezidia Exekutorské komory, a Stanislav Skalický, ředitel Asociace občanských poraden

„Pak by měli dlužníci především včas vybírat své poštovní schránky, aby nedocházelo k doručení fikcí a aby věděli, že třeba nějakou platbu opomněli, což se samozřejmě může stát. A pokud už se dlužník dozví, že je na něj vedena exekuce, měl by se spojit s exekutorským úřadem a zvážit, zda nenavrhnout spojení několika vymáhaných pohledávek – ovšem za podmínek, že to v tom konkrétním případě zákon připouští,“ upozorňuje Vladimír Plášil.

V souvislosti s exekucemi v minulosti nechvalně prosluly případy, kdy se případný dlužník i kvůli stokoruně dostával do velkých problémů, tyto případy ale podle Plášila mizí – souhlasí s ním i Stanislav Skalický, ředitel Asociace občanských poraden.

„V poslední době neznám žádný takto dramatický případ. Novela občanského soudního řádu má ale jiný dopad – více jsou totiž postihovány rodiny. Pokud dřív jeden z manželů dlužil peníze a druhý o tom nevěděl, nebylo možné sáhnout na jeho účet, ale od Nového roku to možné je,“ varuje Skalický.

Veronika Sedláčková, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme