Dlužníkům s obstaveným kontem by mohly pomoci takzvané bezpečné účty

Přestanete splácet dluh, obstaví vám bankovní účet a nedostanete se ani k minimální částce, na kterou se nevztahuje exekuce. V Česku se v takové situaci ocitá řada lidí. Pomohly by jim speciální účty pro dlužníky, které fungují třeba na Slovensku nebo v Německu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exekuce | Foto: Český rozhlas

„Doufám, že mi otevřou ten účet, abych měl nějaký peníze pro syna a pro sebe, abych měl z čeho zaplatit poplatky za barák, protože maminka i se starobním důchodem má šest tisíc,“ říká pan Václav.

Ze šesti tisíc měsíčně musí uživit sebe, devítiletého syna a maminku. Václav měl dluh za škodu, kterou způsobil při autonehodě. Na podzim se několik měsíců musel starat o nemocné rodiče, zůstal s nimi doma a přestal stíhat splácet. Zadlužil se i kvůli pohřbu otce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O speciální účty pro dlužníky se zajímala Eva Rajlichová

Václav dluží v současné chvíli asi 200 tisíc. Peníze, které vydělá, chodí na účet v bance. Ten má ale obstavený. Nedostane se tak ani k takzvané nezabavitelné částce. Na tu má ze zákona nárok. V jeho případě, protože se stará o nezletilého syna, je to kolem 10 tisíc korun.

O tom, že se lidé kvůli obstaveným účtům nedostanou ani k minimální dávce ví i Kateřina Jirová z dluhové poradny Rubikon centra.

„Stává se běžně, že důchodce, který nečeká exekuci, je mu postižen účet, chodí mu tam nezabavitelná částka, na kterou by měl mít právo, tak se k ní nedostane dva až tři měsíce a peníze už mu nikdo nevrátí.“

Problém si uvědomuje i Exekutorská komora české republiky. „Exekutorovi, soudu ani jinému orgánu, který vydal příkaz k postižení účtu, není znám původ finančních prostředků, které banka na účtu blokuje, to znamená, že se může jednat i o nezabavitelné části mzdy,“ vysvětluje mluvčí exekutorů Petra Báčová.

Přibývá lidí, kteří nezvládají své dluhy. Rekordmani mají víc než dvě stovky exekucí

Číst článek

Jedním z řešení by mohlo být zřízení speciálních účtů, na které by dlužníkům chodila právě nezabavitelná částka. Mohlo by se tak předejít tomu, aby se v případě, že se ocitnou úplně bez peněz, dál zadlužovali. Zatím musí improvizovat.

„Nechá si vyplácet mzdu nebo důchod na složenku, ale to samozřejmě trvá a zaměstnavatelům se to nelíbí. Další efekt je, že vypadne z běžného bankovního sektoru, musí vše platit hotově nebo složenkou což je drahé,“ doplňuje dluhová poradkyně Kateřina Jirová s tím, že první měsíc má také dlužník možnost požádat si v bance o vyplacení dvojnásobku životního minima.

Speciální konta pro dlužníky už úspěšně fungují třeba v Německu nebo také na sousedním Slovensku či Polsku. Ministerstvo spravedlnosti zatím konkrétní řešení pro dlužníky v téhle oblasti nemá. Upozorňuje na to, že problematika má značné přesahy do dalších oblastí práva.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme