Pražští soudci chtějí zrušit část zákona upravující odběry DNA policií. Návrh posoudí Ústavní soud

Pražští soudci chtějí jasnější pravidla pro odebírání vzorků DNA policií. Obrátili se proto na Ústavní soud, aby zrušil část příslušného zákona. V současnosti smí policisté odebírat vzorky DNA kterémukoliv člověku, který byl obviněný nebo mu ve zkráceném řízení policisté sdělili podezření ze spáchání úmyslného trestného činu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratorní testování vzorků | Foto: CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Odebírat biologické vzorky umožňující získávání informací o genetickém vybavení,“ jmenovala mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci tu část zákona, kterou chtějí pražští soudci zrušit.

Badatelé vypátrali vrahy Otýlie Vranské, výsledky mají potvrdit testy DNA

Číst článek

V čem je současná praxe nedostatečná vysvětlil forenzní genetik Dan Vaněk. „Nemáme zákon, který by nám jakýmkoli způsobem určoval, jaké vzorky mohou být uloženy v policejní databázi, po jak dlouhou dobu, za jaké trestné činy,“ řekl Radiožurnálu.

Podle ministerstva vnitra je ale současná legislativa dostatečná. „Jak z hlediska ochrany soukromí, tak i respektující potřebnost pro orgány vymáhající právo,“ vysvětlil mluvčí resortu Ondřej Krátoška.

Vzorkům DNA v databázi chtěla dát jasná pravidla už minulá vláda, chystala nový zákon. Jenže ten se ve sněmovně nestihl projednat.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme