Dnes naostro o regulačních poplatcích ve zdravotnictví

Poslanci by dnes mohli rozhodnout o regulačních poplatcích ve zdravotnictví. Na stole mají dva návrhy na jejich úplné zrušení - jeden připravil Moravskoslezský kraj, vedený hejtmanem Jaroslavem Palasem z České strany sociálně demokratické, druhý Komunistická strana Čech a Moravy. Sněmovna bude hlasovat i o pozměňovacích návrzích, které by od placení osvobodily například důchodce, dárce krve nebo lidi s nízkými příjmy. Zmírnění poplatků je podle návrhů ČSSD a Ludvíka Hovorky z KDU-ČSL.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Regulační poplatky | Foto: Honza Ptáček

Občanští demokraté dnes chtějí zrušení poplatků ve zdravotnictví zabránit. Jak, to Radiožurnálu řekl poslanec ODS Boris Šťastný: "Pokusíme se sehnat co nejvíc hlasů, Občanská demokratická strana je v tomto jednotná. Lze ale očekávat, že nějaký návrh projde. Pak budeme věřit, že duchapřítomní senátoři vrátí návrh zpět a my se pak pokusíme celou situaci řešit."

Nová ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, nominovaná ODS, by poplatky nechala tak, jak jsou. Říká, že jejich zrušení by znamenalo konec úsporám v českém zdravotnictví a deficit v jeho financování.

"Pokud se poplatky změní a zdeformují tak, že přestanou mít regulační smysl, pak skutečně smysl nemají. Ale jsem přesvědčená, že v tuto chvíli by to byl deficit rozpočtu ministerstva zdravotnictví se všemi důsledky, které z toho plynou."

Návrh na omezení poplatků podle ČSSD chce osvobodit důchodce starobní i invalidní, děti a dorost do 19 let a lidi s nízkým příjmem. Lidovec Ludvík Hovorka přispěl návrhem, který by mimo jiné snížil poplatek za položku na receptu na deset korun.

Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (ČSSD) věří, že se podaří poplatky zrušit úplně: "Jsem přesvědčený, že teď, nějaký měsíc před volbami poslanci dostanou rozum a budou ctít vůli občanů a poplatky zruší. Existují jiné možnosti, jak regulovat finanční toky v českém zdravotnictví, kde docílit úspory. Neměli bychom tyto úspory dávat na bedra našich občanů."

Také místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka věří, že změny prosadí. Řekl to v Ranním interview Radiožurnálu. Jeho odpovědi najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Po dnešním jednání poslanců bude záležet na tom, jak se k jejich rozhodnutí postaví senátoři. Podle senátorky Aleny Palečkové (ODS) horní komora pravděpodobně zamítne jak návrh na zrušení poplatků, tak jejich razantní omezení. Sněmovna by pak musela návrhy znovu projednat.

Přečtěte si také:
Zrušení poplatků ve zdravotnictví poslala sněmovna k závěrečnému hlasování
Opozici se podařilo vrátit do hry plošné zrušení zdravotnických poplatků
Protikrizový plán pro zdravotnictví přijala vláda všemi hlasy
Zrušení části poplatků vyjde stát zhruba na tři miliardy korun
Senát nesouhlasil s rušením poplatků, omezil je

Pocítili jste na vlastní kůži, že je u nás nedostatek zdravotních sester? Hlasujte v naší anketě!

Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme