Dnes přijímací zkoušky na střední školy
Žáky základních škol dnes čekaly přijímací zkoušky na střední školy. Letos si děti mohly vybrat z 1740 škol a středních odborných učilišť. V případě dnešního neúspěchu nemusí školáci věšet hlavu, protože druhou šanci dostanou ve čtvrtek 10. května, kdy se uskuteční druhé kolo testů na školy, které uvedli v přihlášce na druhém místě.
Uchazeči většinou skládají písemné testy podle náměstka ministra školství Jaroslava Müllnera z češtiny, matematiky a cizího jazyka. Někde se zkoumají všeobecné předpoklady ke studiu a výjimečně se používají psychologické testy. Přijímací zkoušky ale stanovuje ředitel příslušné školy a škála forem přijímacího řízení je tedy široká.
Podle odhadu Ústavu pro informace ve vzdělávání vyjde letos z devátých tříd na 108 500 dětí, dalších zhruba 11 tisíc žáků odejde z pátých a sedmých tříd na víceletá gymnázia a konzervatoře. Podle tohoto zájmu se zdá, že přeci jen mají víceletá gymnázia v našem systému školství své místo. Jaroslav Müllner řekl Českému rozhlasu, že ministerstvo školství ale předpokládá útlum víceletých gymnázií. O talentované děti se bude pečovat přímo na základních školách, kde se pro ně vytvoří lepší podmínky.
V letošním roce opět střední odborné školy odmítnou třetinu uchazečů a gymnázia dokonce polovinu zájemců. Přebytek míst hlásí jako obykle učnovská zařízení. Podle Ladislava Vítka z odboru školství Plzeňského kraje se mohou neúspěšní žáci odvolat na příslušném odboru školství. Letošní odvolací kolo bude probíhat 2. a 3. května.
Už dopředu je jasné, že třetina žadatelů o studium na středních odborných školách nebude přijata. Vzdělávací systém totiž s vyšším počtem středoškoláků nepočítá. Ještě horší je situace na gymnáziích, kde přijmou každého druhého zájemce. Ředitel Střední strojnické školy v Plzni Ladislav Vízner si toho je vědom. Tvrdí ale, že žáci mají šanci přestoupit v průběhu studia. Z učebních oborů na studijní je to snazší - na základě rozdílových zkoušek.