Dnes přijímací zkoušky na střední školy

Žáky základních škol dnes čekaly přijímací zkoušky na střední školy. Letos si děti mohly vybrat z 1740 škol a středních odborných učilišť. V případě dnešního neúspěchu nemusí školáci věšet hlavu, protože druhou šanci dostanou ve čtvrtek 10. května, kdy se uskuteční druhé kolo testů na školy, které uvedli v přihlášce na druhém místě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uchazeči většinou skládají písemné testy podle náměstka ministra školství Jaroslava Müllnera z češtiny, matematiky a cizího jazyka. Někde se zkoumají všeobecné předpoklady ke studiu a výjimečně se používají psychologické testy. Přijímací zkoušky ale stanovuje ředitel příslušné školy a škála forem přijímacího řízení je tedy široká.

Podle odhadu Ústavu pro informace ve vzdělávání vyjde letos z devátých tříd na 108 500 dětí, dalších zhruba 11 tisíc žáků odejde z pátých a sedmých tříd na víceletá gymnázia a konzervatoře. Podle tohoto zájmu se zdá, že přeci jen mají víceletá gymnázia v našem systému školství své místo. Jaroslav Müllner řekl Českému rozhlasu, že ministerstvo školství ale předpokládá útlum víceletých gymnázií. O talentované děti se bude pečovat přímo na základních školách, kde se pro ně vytvoří lepší podmínky.

V letošním roce opět střední odborné školy odmítnou třetinu uchazečů a gymnázia dokonce polovinu zájemců. Přebytek míst hlásí jako obykle učnovská zařízení. Podle Ladislava Vítka z odboru školství Plzeňského kraje se mohou neúspěšní žáci odvolat na příslušném odboru školství. Letošní odvolací kolo bude probíhat 2. a 3. května.

Už dopředu je jasné, že třetina žadatelů o studium na středních odborných školách nebude přijata. Vzdělávací systém totiž s vyšším počtem středoškoláků nepočítá. Ještě horší je situace na gymnáziích, kde přijmou každého druhého zájemce. Ředitel Střední strojnické školy v Plzni Ladislav Vízner si toho je vědom. Tvrdí ale, že žáci mají šanci přestoupit v průběhu studia. Z učebních oborů na studijní je to snazší - na základě rozdílových zkoušek.

Markéta Kaclová, Jaroslav Hausdor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme