Dnes přijímací zkoušky na střední školy

V mnoha rodinách teď panuje nervozita. Na státních středních školách totiž dnes probíhají písemné přijímací zkoušky. Přijde k nim zřejmě letos o něco méně dětí než loni. Letošní ročník je slabší a míst je dostatek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

školačka | Foto: Základní škola Hluboká nad Vltavou

Přijímací zkoušky dnes musí složit budoucí studenti státních středních škol. Největší počet přihlášek odeslali žáci na gymnázia. Na většině ostatních škol najdou místo všichni vážní uchazeči. Říká to ředitel Obchodní akademie v Praze 2 Jan Jančík. "My se snažíme v podstatě už při jednání přijímací komise vyhovět všem, kdož mají vážný zájem o studium. A když mají potom pětky z přijímaček anebo čtyřky, tak je to opravdu jenom doporučení, rozmyselete se a vyberte si reálnější šanci, protože by stejně z toho studia v prvním ročníku museli odstoupit."

Nejčastěji chtějí dnešní patnáctiletí studovat na gymnáziích, a proto se na těchto školách setkají s přísnějším výběrovým řízením. Potvrzuje to ředitel gymnázia v Benešově u Prahy Zdeněk Zahradníček, který zároveň nepopírá, že se objevují snahy průběh přijímaček ovlivnit. "To znamená, že uchazeči procházejí poměrně náročným přijímacím řízením a atmosféra kolem zkoušek je poznamenána jistou nervozitou. Je pravda, že se setkávám občas a je to naštěstí poměrně zřídka se snahami některých rodičů či jiných osob o zvýhodnění někoho při přijímacím řízení, prostě s tím, čemu se říká nehezky protekce."

Podobu přijímaček určují sami ředitelé škol. Podle Vlastimily Kozelské z české školní inspekce neexistuje žádný vzor, jak by měly testy vypadat. "Ta kvalita a úroveň testu je plně v kompetenci ředitele školy a testy by měly obsahovat pouze učivo, které bylo na tom typu školy probráno, to znamená na té základní škole, které bylo probráno."

Budoucí studenti musí tedy dnes většinou vypočítat několik příkladů z matematiky a napsat diktát. Na některých školách čekají adepty na studium jiné testy než dřív. Dvě novinky připravilo vymyslelo gymnázium v Benešově. Jaké, to popisuje ředitel Zahradníček. "Zkoušky budou sice opět písemné, ale budou to testy, u nichž si žáci vybírají jednu odpověď správnou z několika nabídnutých, a druhá novinka je v tom, že kromě tradiční matematiky a češtiny, tam bude třetí test, který nese název obecné studijní předpoklady."

Výsledky budou znát děti nejpozději do pěti dnů, mnohé školy je ale zveřejní už dnes nebo zítra.

Markéta Kaclová, Lenka Šumová, Vlasta Valentová, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme