Dnes si připomínáme Den české státnosti, svátek svatého Václava

Dnem české státnosti si lidé po celé republice připomínají svátek svatého Václava, který je od 11. století považován za hlavního patrona a ochránce českého národa. V Praze i dalších městech České republiky se při této příležitosti konají koncerty, bohoslužby, společenské akce či lidové slavnosti. V Pantheonu Národního muzea zazní večer nové verze státní hymny, které nechal nahrát premiér Mirek Topolánek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha svatého Václava v Praze na Václavském náměstí

Socha svatého Václava v Praze na Václavském náměstí | Foto: Hynek Bulíř

Vláda nechala hymnu znovu nahrát na oslavu 90 let založení Československa. Poprvé se přitom bude hrát už dnes - tedy v Den české státnosti. Reprezentativní nahrávky připravil s orchestrem Národního divadla dirigent Jiří Bělohlávek. Ten Radiožurnálu popsal svůj vztah k české hymně:

"Jednak ji, jakožto symbol naší státnosti, považuji za velmi vzácnou hodnotu, k níž jsem vždycky cítil úctu a respekt. A jako hudebník ji miluji pro její jedinečný půvab. Myslím si, že zrcadlí takovou tu pěknou stránku našeho národního charakteru. Takovou tu schopnost vnímat krásu naší krajiny, která nám byla dána do vínku."

Podle premiéra Mirka Topolánka nebude pro laiky rozdíl ve zpracování hymny skoro vůbec patrný. Nová verze hymny se pak bude hrát při všech oficiálních příležitostech.

Jde fakticky o to, aby všechny instituce, které hymnu používají pro oficiální nebo jiné účely, měly stejnou nahrávku. Takže nejde o změnu slov ani o změnu melodie. Jde pouze o nový typ nahrávky, která bude možná reflektovat nové modely technologie.

Jak premiér dále uvedl, nové aranžmá může posloužit i jako prostor pro debatu o českých symbolech: "Zvláštní je to, že české státní symboly, kterých je sedm, se mění velmi málo. Mění se velmi málo po desítky let. A v tomto smyslu by každá změna měla být zaznamenána. A ke každé změně sluší diskuse o české státnosti a o českých symbolech."

V Praze kardinál Miloslav Vlk požehná obnovenou Svatováclavskou vinici, nejstarší v Čechách. Rozkládá se nad Starými zámeckými schody u Pražského hradu. Vinice ode dneška po celý týden hostí Svatováclavské slavnosti, říká Olga Šámalová z tiskového odboru Senátu: "Do příští neděle - 5. října - probíhají každý den lidové slavnosti. Jsou spojené s ochutnávkou vín, jídel či středověkou dobovou hudbou."

Svatý Václav se podle literárních pramenů narodil kolem roku 907 jako nejstarší syn knížete Vratislava I. Za nejasných okolností se dostal do střetu s římským císařem Jindřichem I. a nakonec byl zavražděn vlastním bratrem Boleslavem ve Staré Boleslavi.

Renáta Prátová, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme