Dnes si připomínáme Den české státnosti, úmrtí svatého Václava

Česká republika si připomíná smrt svého patrona - knížete Václava. Nejoblíbenější český světec je dodnes symbolem české státnosti. Na mnoha místech se dnes konají Svatováclavské slavnosti. Národní svatováclavskou pouť můžete navštívit i v obou staroboleslavských chrámech. Stará Boleslav - město spojované se zavražděním knížete Václava v 10. století - je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších poutních míst v českých zemích. Hlavní bohoslužbu pak bude sloužit pražský arcibiskup.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václavské náměstí

Václavské náměstí | Foto: Marián Vojtek

28. září je datem úmrtí svatého Václava. Sváteční den připadá na svátek katolického světce sv. Václava, českého knížete a patrona země, jehož jméno patří v Čechách i nyní k nejrozšířenějším. Svatý Václav se podle literárních pramenů narodil kolem roku 907 jako nejstarší syn knížete Vratislava I. Za nejasných okolností se dostal do střetu s římským císařem Jindřichem I. a nakonec byl zavražděn vlastním bratrem Boleslavem ve Staré Boleslavi.

"Legendy vypráví, že svatý Václav byl známý především svou zbožností a snažil se pomáhat chudým lidem, což na panovníka nebyly vlastnosti tehdy zcela běžné. Možná i Václavovy křesťanské postoje i způsob jeho vlády vadily jeho bratrovi Boleslavovi, který ho později nechal zavraždit," říká Martina Jandlová z brněnského biskupství.

Název státního svátku ale Václavovo jméno neobsahuje. Den české státnosti je totiž kompromisem, protože při projednávání zákona o svátcích se před několika lety strhl ve sněmovně "boj o Václava". V nebývale ostré hádce o jeho roli v dějinách tehdy levice návrh na nový svátek odmítala s argumenty o proněmeckém zneužívání svatováclavské tradice za nacistické okupace Čech a Moravy. Státním svátkem je dnešek od roku 2000.

Na den svatého Václava budou vzpomínat také lidé na Jesenicku. Právě odlehlé Jesenicko patřilo mezi jedno z nejvýznamnějších míst v republice, kam komunisté stovky řeholnic vystěhovali. "Všechno bylo špinavé, nezametené, nebylo tam nic, byly tam prázdné místnosti, rozbitá okna, plno slámy," vzpomíná na osudný den před 57 lety sestra Jana z Kongregace Svatého Cyrila a Metoděje.

Andrea Švubová, Jitka Pilbauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme