Dnes vzplanou čarodějnice, hasiči varují před suchem

Poslední dubnový večer patří pálení čarodějnic. Vzhledem k dlouhotrvajícímu suchu a větrnému počasí upozorňují hasiči na zvýšené riziko vzniku požárů. Mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková připomíná zásady rozdělávání ohně ve volné přírodě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

oheň | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas
Přehrát

00:00 / 00:00

Čarodějnice: hasiči varují před suchem

"Před rozděláním ohně bychom měli přihlédnout ke směru a síle větru, ale i na to, kdy naposledy zem svlažily dešťové kapky. Prostor pro pálení ohně by měl být minimálně padesát metrů od okraje lesa. Pokud chcete pálit v blízkosti stohu, tak vzdálenost prodlužte minimálně o dalších padesát metrů."

"Ohniště pak můžete opustit po hašení vodou nebo zasypání hlínou. Doutnající zbytky také mohou zapálit. Rozdělávat oheň je zakázáno ve vysoké suché trávě a bez dozoru. Velkým nebezpečím mohou být různé hořlavé kapaliny, které lidé často pro větší efekt do ohňů přilévají," dodala Horáková.

Nejvyšší pátý stupeň nebezpečí vzniku požárů v současné době kvůli suchu platí v okrese Znojmo a Brno venkov. V severovýchodních Čechách, na Moravě a ve Slezsku platí většinou čtvrtý stupeň. Dnes vydaná výstraha ČHMÚ platí do pondělního poledne pro kraje Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký, Moravskoslezský a pro Vysočinu. Rozsáhlejší srážky meteorologové očekávají až během pondělí.

Budete v duchu tradic pálit čarodějnice? Hlasujte v naší anketě!

Marika Táborská, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme