Dnes vzpomínáme na zemřelé

Už po staletí připadá na dnešek v katolickém liturgickém kalendáři Památka zesnulých, tedy vzpomínka na všechny věrné zemřelé. Na silnicích, na hřbitovech a u prodejců květin a věnců vrcholí "dušičkový" provoz. Každoroční zvýšený ruch na místech posledního odpočinku na počátku listopadu svědčí o tom, že alespoň nějaké povědomí o víře ve věčný život mají nejen křesťané, ale i ateisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náhrobek rodiny Kolbenovy

Interpretace pojmu je ale podle teologů často vzdálena církevní nauce - ovlivňuje ji spiritismus nebo východní představy o převtělování. Rituální obřady na paměť zemřelých znají různá náboženství. Mše za mrtvé, které se dnes po celém světě slouží, zná ale jen římskokatolická církev.

Historické pozadí tohoto svátku popisuje mluvčí biskupské konference Daniel Herman. "Po stanovení slavnosti všech svatých na první listopad se začíná vzpomínka na všechny zemřelé slavit v následující den. Její veřejné slavení se objevuje po roce 998 ve francouzském benediktinském klášteře v Cluny. Od 11. do 13. století se památka rozšířila do dalších zemí a od 14. století zdomácněla v Římě. Od roku 1915, kdy v první světové válce zahynulo velké množství lidí, mohou kněží celebrovat ten den tři mše."

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme