USA 0:1 Česko

Dnešek dnem pro mamologii

Nadační fond Růže dnes pořádá Den pro mamologii. Do devíti mamologických ordinací po celé republice mohou až do půl druhé odpoledne přijít na vyšetření prsu ženy bez lékařského doporučení a bez dlouhých objednacích lhůt. Prohlídky probíhají v centrech v Praze 4 a 10, v České Lípě, Poděbradech, Třebíči, Novém Jičíně, Hradci Králové, Brně a Ostravě - Porubě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žena s dítětem

žena s dítětem | Foto: Jan Rosenauer

Jak vyšetření probíhá a kdo se ho může zúčastnit, to Českému rozhlasu řekl doktor Martin Radina. "Tato akce si klade za cíl vyšetřit ženy nad 40 let věku, které o mamologické vyšetření projeví zájem a přichází bez doporučení praktického lékaře nebo gynekologa. Vyšetření probíhá od rána a v podstatě se nabízí mamografické vyšetření v případě dalšího vyšetření sonografického."

Rakovina prsu je nejčastějším zhoubným onemocněním. Jaké jsou současné trendy v léčbě a v diagnostice tohoto onemocnění, to Českému rozhlasu sdělil doktor Martin Radina. "V diagnostice je to jednoznačně obrat k zobrazovacím metodám, protože nelze zjistit pohmatem nádory pod jeden centimetr, a proto jsou tato centra zajímavá, že poskytujou tuto komplexní péči. Trendy jsou odoperovat v co nejčasnějším stadiu. Výsledky léčby u prvního stádia jsou zajímavé, protože dochází k takzvanému desetiletému přežití, což je v onkologii používaný až v 95 procentech."

S obrovským zájmem žen se akce setkala hlavně v Praze. Primářka zdejšího mamografického oddělení Miroslava Skovajsová nám potvrdila, že zdravotníci jsou připraveni tyto akce opakovat. "Ale já bych mnohem více přivítala než tyto jednorázové akce, aby opravdu byl nastavený systém prevence tak, aby ta žena mohla chodit v normálním čase, ale klidně k tomu tu sobotu přidáme, ale aby to mělo nějaké regule, aby to mělo návaznost. Aby to nebylo tak, že ta žena přijde dnes a pak až za pět let, až bude další akce, v tom případě totiž ta prevence vůbec nemá smysl a nedává žádné výsledky."

Pražské mamografické centrum prosí ženy, které nebyly na dnešek objednány, aby už nechodily, protože kapacita přístrojů už nestačí, a objednaly se na další dny.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme