Dnešní program Baracka Obamy v Praze začal na Hradě

Americký prezident je druhý den na návštěvě v Praze. V devět hodin ráno Baracka Obamu s chotí Michelle přivítal na Pražském hradě český prezident Václav Klaus. Po slavnostním ceremoniálu, zahrnujícím i tradiční přehlídku čestné jednotky Hradní stráže, se Obama sešel k jednání s prezidentem Klausem, odstupujícím premiérem Topolánkem a dalšími politiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama a Václav Klaus | Zdroj: ČTK

V 10 hodin a 20 minut Barack Obama s manželkou dorazil na zcela zaplněné Hradčanské náměstí, kde ho nadšeně vítaly desetitisíce lidí, kteří si přišli poslechnout jeho projev. Lidé přicházeli od časných ranních hodin, je jich tam asi 30 tisíc.

Obama zde přednese první zásadní projev po svém zvolení mimo území Spojených států. Měl by v něm naznačit, jak si představuje svět bez jaderných zbraní. Už během summitu Severoatlantické aliance řekl, že chce zahájit novou etapu transatlantických vztahů.

V poledne se pak americký prezident přesune do Kongresového centra na summit Evropská unie - USA. Jednání organizuje Česko jako předsednická země EU. Obama se tady setká s vrcholnými politiky 27 členských států Unie.

Na programu neformální schůzky bude debata o hospodářské krizi, klimatických změnách nebo energetické bezpečnosti. Diskuse o americkém radaru v Brdech se příliš neočekává.

Obamův program vyvrcholí odpoledne po sedmnácté hodině, kdy se v Kongresovém centru setká s bývalým prezidentem Václavem Havlem. Z Prahy pak odletí kolem osmnácté hodiny do Turecka.

Český rozhlas připravil k návštěvě prezidenta USA Baracka Obamy a summitu Evropské unie v Praze speciální web Barack Obama v Praze.

Marika Táborská, Šárka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme