Dnešní tisk o únicích informací z vyšetřovacích spisů

Hospodářské noviny analyzují výzvu nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké, aby její podřízené prověřila Bezpečnostní informační služba. Čeští žalobci totiž podle ní nechávají unikat z vyšetřovacích spisů informace, které pak slouží k boji mezi politiky. Reaguje tak na další únik informací v Kauze Čunek. Premiér Mirek Topolánek Veseckou podporuje a chce ve středu navrhnout vládě, aby umožnila BIS úniky vyšetřit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Deník Právo píše, že podle předsedy vlády úniky představují porušování práva na spravedlivý proces. Podporu tomuto kroku vyjádřili koaliční zelení i opoziční komunisté. Ostře se proti využití BIS při vyšetřování staví ČSSD. Sociální demokraté míní, že její nasazení na základě nejasných podezření by nyní bylo zneužitím pravomoci vlády podle hesla "účel světí prostředky".

Lidové noviny píší, že Václav Klaus má konečně zdatného soupeře pro prezidentskou volbu. Tím je ekonom Jan Švejnar, kterého po víkendu podporuje ČSSD, Strana zelených a senátorský klub SNK Evropských demokratů a Klubu otevřené demokracie.

Ovšem kromě podpory se Švejnar dočkal ostré kritiky od Klausových příznivců. Vadí jim, že je od roku 2003 předsedou dozorčí rady Československé obchodní banky, se kterou stát vede arbitrážní spory o téměř 30 miliard korun kvůli převodu IPB z roku 2000.

Jakoukoli kritiku "svého" kandidáta odmítl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Podle jeho vyjádření v Lidových novinách by se Jan Švejnar v případě úspěšného zvolení prezidentem všech těchto funkcí jistě vzdal.

Mladá fronta Dnes Klausovu a Švejnarovu podporu vyčíslila a současný prezident podle deníku vede o 18 hlasů. Klaus by teď získal 122 hlasů, Švejnar 104. Pro zvolení na Hrad je třeba získat alespoň 141 hlasů poslanců nebo senátorů. Klíčem k úspěchu bude, kdo přesvědčí lidovce a komunisty.

Podle Mladé fronty Dnes má nový Klausův soupeř malou šanci. Jak totiž deníku potvrdil předseda lidovců Jiří Čunek, Švejnar má v KDU-ČSL řadu odpůrců. Podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa zase Švejnar "málo zná českou realitu", protože žije střídavě v Česku a USA. První šanci přesvědčit komunisty a lidovce bude mít Švejnar v úterý.

Deník Právo komentuje sobotní odchod Vlastimila Tlustého z předsednického postu ve středočeské ODS, čímž přišel o poslední významnou funkci ve straně. "Rebel" Tlustý po vyrovnaném souboji v oblastních nominacích nakonec nešel do přímého střetu s hejtmanem a místopředsedou ODS Petrem Bendlem o šéfovství regionu a těsně před hlasováním to vzdal. Svůj nečekaný krok odůvodnil tím, že nechtěl dál prohlubovat rozkol.

A jak nesli Tlustého rezignaci jeho příznivci ve straně? Poslankyně Eva Dundáčková ji označila jako zklamání, Jan Schwippel zase míní, že Tlustý udělal velké gesto. Další z rebelů Juraj Raninec říkal, že možná jde o Tlustého chytrý tah. V případě neúspěšných celostátních voleb může říci, že to nebyla jeho chyba, píše Právo.

Marián Vojtek, Lenka Buriánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme